Princip vstřikování je poměrně jednoduchý. Vysokotlaké čerpadlo plní jistý společný (common) akumulační objem (trubku, lištu, rozvaděč či dráhu - rail) palivem pod vysokým tlakem. Z této zásoby uvolňují jednotlivé elektromagneticky ovládané vstřikovací ventily potřebné množství paliva (dávku) pro každý válec motoru. Common-rail je tedy velice podobný vícebodovému vstřikování paliva zážehových motorů, které ale pracuje s podstatně nižšími tlaky. Nová soustava je typickým příkladem tzv. metatroniky, tedy spojení jednoduchých základních prvků mechaniky se spolehlivou logikou elektroniky.
Schéma soustavy common-rail: 1 - palivová nádrž, 2 - vysokotlaké čerpadlo, 3 - společné potrubí (common-rail), 4 - vstřikovací ventily jednotlivých válců, 5 - elektronická řídicí jednotka, 6 - čidla.
Vznětový čtyřválec Toyota se čtyřventilovým rozvodem 2x OHC a přímým vstřikováním paliva soustavou common-rail. Uprostřed je vysokotlaké čerpadlo poháněné rozvodovým řemenem. Dodává stále palivo do společného potrubí, spojeného krátkými trubkami s elektromagnetickými vstřikovači paliva.
Podle této části dostala vstřikovací soustava název "common-rail". Společná část potrubí je spojena s vysokotalkým čerpadlem a vstřikovači jednotlivých válců.
AUTO forum