Příprava auta na zimu! Na co nezapomenout?

Pneumatiky | foto: Dataconsult

Máte vašeho miláčka připraveného na mráz a sněžení? Pokusíme se vám poradit, na co nezapomenout.

1) Přezujte na zimní pneumatiky
 
Pokud jste tak ještě neučinili, co nejdříve to napravte. Zimní obutí je totiž povinné od 1. listopadu. Tomu, kdo jej nemá, hrozí kromě zvýšeného rizika nezvládnutí řízení na kluzké, nebo namrzlé vozovce, pokuta ve výši 2000 korun!
 
2) Na zimní pneumatiky si pořiďte vhodné sněhové řetězy

Jestli plánujete výjezd na hory, nebo do míst, kde může být v zimě souvislá vrstva sněhu na vozovce, určitě nepodceňte přípravu. Řetězy Vás mohou mnohdy zachránit před zapadnutím. Jejich nasazení si však ještě před výjezdem natrénujte.

3) Zkontrolujte olejovou náplň
 
Její dostatečné množství a viskozita jsou pro správný chod motoru a bezproblémové starty velice důležité.
 
4) Do pravé zimy vjíždějte se zimní naftou

Na benzinových pumpách ji seženete od 16. 11. Klasická nafta totiž může při nízkých teplotách namrzat a ucpat tím palivový filtr. Pokud máte benzinový motor, tankujete stále to samé – toto palivo funguje až do minus 40°C.
 
5) Do nádržky ostřikovačů nalijte nemrznoucí směs

Tato kapalina nejen odstraňuje nečistoty, ale díky tomu, že je na bázi lihu, zabraňuje zamrzání trysek a přimrzání stěračů.
 
6) Kupte si dostatečně dimenzované startovací kabely

Obzvlášť u starších, nebo méně používaných automobilů se stává, že se vybíjí baterie. Proto je dobré mít po ruce kabely, které umožní nastartovat motor přes jiné auto.
 
7) Nakupte vhodnou autochemii
 
V zimním období je lepší počítat se vším. Mějte tedy po ruce rozmrazovač skel, odstraňovač námrazy, dostatek nemrznoucí směsi do ostřikovačů a pro jistotu i startovací sprej, který zajistí spolehlivé startování auta za studena. Hodit se může i rozmarazovač zámků, ten ale mějte raději připravený doma, aby vám pak „nezamrzl“ za dveřmi auta.
 
8) Namažte těsnění
 
Pokud mrzne, může se stát, že vám gumové těsnění přimrzne k rámu dveří, a ty se pak dají otevřít jen velice obtížně. Mimo to také hrozí poničení tohoto těsnění. Proto je před zimou raději uvšech dveří namažte.
 
9) Do kufru patří malá „zimní výbava“
 
Minimálně by to měla být lopatka, škrabka, rukavice, startovací kabely, sněhové řetězy.
 
10) Také v zimě čas od času pusťte klimatizaci
 
Majitelé modernějších aut s automatickou klimatizací toto řešit nemusí, klimatizace to dělá za ně. Pokud máte ale klimatizaci manuální, alespoň dvakrát do měsíce ji pusťte, aby se promazal její kompresor.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy