Na projednání přestupku možná budou mít úřady dva roky

ilustrační foto | foto: Archiv AutoRoad.cz

Skupina poslanců navrhuje prodloužení promlčecí lhůty u dopravních přestupků na dva roky. Měla by se tak zvýšit úspěšnost jejich udělování.

Současná promlčecí lhůta je jednoletá a objektivní - pokutu tedy nelze vyměřit déle než rok po spáchání přestupku. To znamená pro úřady značnou komplikaci, neboť jsou zavaleny množstvím řízení a na přibližně polovinu hříšníků se tak zkrátka nedostane. Ať již proto, že nestihne zareagovat samotný úřad, nebo protože se přestupce dostatečně dlouho a dostatečně efektivně vyhýbá a protahuje všechny lhůty, seč to jen jde.

O protažení jednoleté lhůty se mluví již delší dobu. Nyní se však zdá, že návrh obsahující nové ustanovení v brzké době zamíří do parlamentu, neboť ho hodlá navrhnout skupina poslanců.

Diskuze ohledně prodloužení jednoleté lhůty zatím nikam nevedly mimo jiné i z toho důvodu, že jedním z účelů promlčení je, aby měl trest za spáchaný přestupek nějaký výchovný účinek. Čím delší doba mezi přestupkem a udělením pokuty nastane, tím slabší onen výchovný účinek je.

 

Dovolte mi k tomu krátký komentář.  Podobně jako již několikrát, i tentokrát je tu snaha řešit celý problém cestou nejmenšího odporu. Prodloužíme lhůty a ono se to snad napraví. Nemá však celý problém s promlčenými přestupky jiné důvody než jen příliš krátké lhůty?

Zahlcení úřadů správními řízeními s přestupci má jistě více důvodů a já bych poukázal na dva, o kterých si myslím, že jsou důvodem k řešení spíše než lhůta. Zaprvé jde o nadbytečné papírování. Jakkoliv nemám přesné informace o tom, jaké množství lejster je třeba vyplnit při těchto úkonech, nemám důvod se domnívat, že by se obecné přemnožení nutných papírů ve státní správě právě správnímu řízení vyhnulo. Nestálo by tedy za úvahu nějaké zefektivnění práce správních orgánů například ulehčením papírování?

A především, nedostávají se ke správnímu řízení řidiči naprosto zbytečně? Jako již mnohokrát dříve, ani tentokrát si nemohu odpustit svoji kritiku na to, že postihováni jsou zejména řidiči, kteří spáchali bagatelní přestupky. Kvanta změřených ze stacionárních radarů na hlavních tazích či botičkovaných na přeplněných sídlištích logicky zahlcuje správní orgány a opravdu závažné přestupky zůstávají mnohdy promlčeny. Přitom právě zaměření policie na opravdu závažná porušení dopravních pravidel je zásadní možností, jak na jedné straně zbezpečnit provoz a zároveň i zmenšit přetlak u správních orgánů.

 

Máte odlišný názor? Diskutujte pod článkem.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy