„Příčinou bylo především posilování koruny vůči dolaru. Dále pak mírné zlevnění pohonných hmot na komoditní burze v Rotterdamu,“ uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. Cena ropy v průběhu minulého týdne na světových trzích rostla a vyšplhala se opět k úrovni kolem 72 dolarů za barel. „Ceny v Rotterdamu ovšem spíše stagnovaly, přičemž benzin dokonce mírně zlevnil. Nejdůležitější zprávou týdne se tak stal vývoj na měnových trzích, kde koruna pokračovala v posilování vůči dolaru,“ zdůraznil analytik. Právě díky posilování české měny by podle něj měly ceny pohonných hmot zamířit níže i v následujících dnech. „Domníváme se, že v průběhu tohoto týdne dojde ke zlevnění benzinu i nafty.“
Nejlevnější benzin zůstává v Ústeckém kraji (27,73 Kč), nejdražší je Praha (28,49 Kč), meziregionální rozdíly se ovšem snížily. Nejvíce se mohli radovat motoristé na Vysočině a v Moravskoslezském kraji, kde benzin zlevnil o 46, resp. 45 haléřů. Naopak nejméně klesla cena Naturalu 95 na Pardubicku (o tři haléře).
V případě nafty potvrdil dlouhodobou suverenitu Karlovarský kraj (25,47 Kč), nic se nezměnilo ani na opačném pólu tabulky, nejdražší nafta zůstává na území hlavního města (26,88 Kč). Nejvíce se zlevňovalo v Plzeňském kraji (o 37 haléřů), nejméně na Olomoucku (o šest haléřů).
Meziměsíčně zlevnil benzin Natural 95 o 80 haléřů, nafta o 51 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu levnější o 2,97 Kč, nafta o 6,29 Kč.
Od 12. ledna letošního roku, kdy se oba druhy nejprodávanějších pohonných hmot dostaly na více než pětileté minimum (benzin 22,23 Kč, nafta 23,95 Kč), je Natural 95 dražší o 5,89 Kč (26,5 %), nafta o 2,14 Kč (8,9 %).
Na sousedním Slovensku zůstaly v uplynulém týdnu ceny pohonných hmot bez pohybu. Jak vyplývá z údajů serveru Natankuj.sk, benzin Natural 95 stojí v průměru 1,177 EUR (29,66 Kč), nafta 1,112 EUR (28,02 Kč).
Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k 15. dubnu 2007 tvořilo zhruba 2240 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.