Jeden z prvních konceptů prodán v aukci

Model 40 Speedster | foto: Ford

Víte od kdy se datuje výroba showcarů pouze pro účely automobilových výstav? Již od třicátých let minulého století. Jedním z prvních takových byl Ford Model 40 speedster. Právě tento unikátní kousek byl před pár dny předmětem dražby.

Tento vůz je unikátní hned několikrát. Mimo to, že šlo o jeden z prvních konceptů a má tak obrovskou historickou hodnotu, byl také navržen synem zakladatele automobilky Ford, Edselem Bryantem. Navíc je v perfektním stavu. To je dostatek dobrých důvodů pro to, aby za něj nový kupec zaplatil v přepočtu 26 milionů korun.

Model 40 speedster byl postaven roku 1934. Pod svoji na tu dobu unikátně tvarovanou kapotou měl vidlicový osmiválec o výkonu 75 koní. Jeho design, jak už tomu u konceptů bývá, předznamenal vzhled mnoha dalších modelů.

Jde o jeden z prvních vozů, které tvořilo designové centrum Fordu, přičemž do té doby dělali vzhled pouze inženýři. Vzal si ho do parády samotný syn zakladatele automobilky Edsel Bryant Ford.

Unikátní kousek stál několik desetiletí v garáži.

Doporučit článek

Diskuze:

Další zprávy