3 případy, kdy vás povinné ručení nezachrání

3 případy, kdy vás povinné ručení nezachrání | foto: pixabay.com

PR ČLÁNEK - Kdo má vůz, určitě ví, že na silnici nesmí vyjet bez zákonného pojištění. Z povinného ručení jsou totiž hrazeny všechny škody, které na pozemní komunikaci způsobíte vlastním automobilem třetím osobám. Víte ale, kdy si s pojistkou vystačíte a kdy budete muset sáhnout hlouběji do peněženky?

Díky pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na pozemních komunikacích, jak se povinné ručení nazývá, máte jako řidiči o něco klidnější spaní. V případě, že dojde na nejhorší a za volantem zaviníte nějaký karambol, všechny náhrady škod, které způsobíte třetí straně, půjdou z vašeho pojištění. A jedná se přitom o škody vzniklé jak na zdraví, tak i na majetku. Existují však situace, kdy pojišťovna může plnění pojistné smlouvy odmítnout, a to úplně, nebo zčásti. Znáte je i vy?

1. Když řídíte pod vlivem

Drogy, alkohol či jakékoliv jiné omamné látky za volant nepatří. Jakmile způsobíte nehodu pod vlivem, pojišťovna uplatní tzv. regresivní právo. V takovém případě budete muset vzniklou škodu zaplatit z vlastní kapsy. Nezapomeňte na to, že když bude nehoda vážná a vyžádá si zranění s delší rekonvalescencí, může třetí strana žádat odškodnění. Sumy přitom nejsou malé. Podle pojišťoven se náhrady pozůstalým v souvislosti s tragickou nehodou s následkem smrti pohybují v řádech milionů.

2. Když bouráte s úmyslem

Velmi podobná situace nastává také v případě, kdy se potvrdí, že jste nehodu způsobili úmyslně. Jestliže jste se rozhodli pomstít sousedovi, raději své plány odložte na neurčito. Stojíte-li o komplexní ochranu pro váš vůz, například před přírodními živly, následky havárie, vandalismu či odcizení, sjednejte si havarijní pojištění. Nyní s 20% slevou při vyplnění žádosti online.

3. Když máte stanoven nízký limit plnění

Velmi často se pojišťovny setkávají s tím, že klienti mají ve svých smlouvách sjednány pouze minimální limity povinného ručení. Tento limit představuje částku, kterou pojišťovna zaplatí osobě, které jste při řízení způsobili újmu na zdraví či majetku. Zákonem stanovená minimální částka činí 35 milionů korun.

Zdá se vám tato suma velká? V některých případech může být dostačující. Představte si však, že se účastníkem nehody stane malé dítě. Celá situace pak může dopadnout tak, že bude mít trvalé následky a v budoucnu nebude schopno samostatně pracovat ani se o sebe postarat. Zdravotní výlohy se tak bez mrknutí oka mohou vyšplhat k 50 milionům korun i výše (podle vážnosti zranění). Před podpisem pojistné smlouvy si tak promyslete, nakolik chcete být chráněni a zda se nevyplatí připlatit si za vyšší limity.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy