Auto samotné je svébytným modelem, byť i nezkušené oko pozná původ v nejnovější Impreze, která dorazí na naše silnice v říjnu. A to jen jako hatchback a pouze s benzínovým motorem 1.6 l v kombinaci s pětistupňovou manuální nebo CVT převodovkou. Důvod? Impreza prý cílí na mladé ženy. Ano, slyšíte správně. Můžeme o vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat.
Ale zpět k „iksvéčku“. To v hierarchii značky zaplňuje mezeru mezi obyčejnou Imprezou a velkým Foresterem a je čistou esencí výrazu crossover. Poprat by se měl s takovými konkurenty jako Hyundai ix35, Nissan Qashqai či Volkswagen Tiguan. Subaru dokázalo vždycky vyrábět schopná auta, ale marketing zaměřený na složitou techniku a požitek z řízení měl společně s nevýrazným designem za následek, že většina zákazníků o Forestera ani koutkem oka nezavadila. To by teď v Subaru rádi změnili a společně s atraktivním a konečně i jednoznačným vzhledem oslovili i kupce, kterým jsou pojmy jako „boxerácký“ motor a symetrické pohonné ústrojí ukradené.
TIP: TEST Subaru Impreza XV 2.0D – 15 centimetrů argumentů?
XV zaujme už na pohled, a to nejen v trendy oranžové barvě, ale díky atraktivním černým 17 palcovým kolům i v ostatních odstínech. Světlá výška 220 mm, mimochodem o 5 mm více než u Forestera, je zárukou, že se kromě městské džungle neztratíte ani mimo silnice. Z dieselové motorizace zmizela kaplička sání na kapotě, nově je vzduch do mezichladiče přiváděn maskou a systémem zespodu kapoty. Velké změny směrem k evropskému zákazníkovi se udály i v interiéru. Nejenže je celá palubní deska obložena měkčenými materiály, ale potěší také velkorysé možnosti nastavení volantu a od výbavy Comfort rovněž komplexní palubní počítač v české lokalizaci.
Posaz za volantem nemá chybu, sedí se přirozeně, díky velké světlosti neztrácíte přehled o situaci kolem vozu, elektricky ovládaná sedadla mají možnost volby sklonu sedáku a kolenům už nepřekáží tvarování palubní desky. V základu tu navíc najdete sedm airbagů včetně kolenního. Vrcholná verze Executive navíc automaticky neznamená kožené čalounění, což je pozitivní zpráva směrem k další individualizaci. Nejdražší verzi je naopak vyhrazen navigační a audio systém s dotykovým displejem. Ergonomie interiéru je bez připomínek, škoda jen loketní opěrky, která je příliš vzadu a nejde posunout vpřed.
Základní motorizací bude zbrusu nový benzínový agregát o objemu 1.6 litru o výkonu 84 kW (114 k) a nejvyšším točivém momentu 150 Nm při 4000 ot./min. Ten bude nabízen v kombinaci s pětistupňovou manuální nebo bezstupňovou CVT převodovkou, kterou jsme pro první porci seznamovacích kilometrů zvolili i my. XV se profiluje jako městský crossover a právě tohle spojení bude do města ideální. Výkonem nenadchne, ale to od základní motorizace ani nikdo neočekává. Potěší naopak tabulkovou spotřebou pro kombinovaný cyklus 6,3 l/100 km. Svou troškou do mlýna zde přispívá i pro zážehové jednotky v základu dodávaný a rychle fungující Stop/Start systém, který kromě času neběžícího motoru ukazuje i v mililitrech ušetřený benzín. Na rozdíl od dvoulitru nelze u slabší verze ukládat převodovce manuální pokyny k přeřazení.
Tradičně perfektní práci odvedli inženýři na podvozku. Jízda je komfortní a městské výtluky či propadlé kanálové poklopy nejsou rozhodně z těch věcí, ze kterých by mělo XV pro strach uděláno. Přesto ale při změnách směru působí auto jistým a agilním dojmem a světlost 22 cm byste mu rozhodně nehádali. Mimochodem oproti už zmíněnému Qashqaii nabízí XV o 2 cm vyšší průchodnost a o 39(!) cm nižší těžiště.
Subaru XV je po dlouhé době nejistého přešlapování a kompromisů autem, které rozhodně má na to, aby si našlo nové majitele i mimo základnu subarovských fanoušků. Neútočí cenou jako někteří konkurenti, ale poctivým technickým zázemím, skvělými jízdními vlastnostmi na silnici i mimo ně, atraktivním designem a bohatou výbavou. Jen stotisícový příplatek za dieselovou verzi je příliš mnoho. Základní cena za benzínovou „jednašestku“ s manuální převodovkou startuje na částce 569.000 Kč. Nejlevnější (i když výkonnější) nafta je pak o 140 tisíc dražší. Všechna Subaru XV jsou pochopitelně vybavena stálým pohonem všech čtyř kol.