Vyprošťovací tank VT-72. Skrytý hrdina pomáhá tam, kde jiní nestačí

vyprošťovací tank VT-72 | foto: army.cz

Dnešní článek bude věnován vyprošťovacímu tanku VT-72. Tento nenápadný hrdina přichází na řadu všude tam, kde ostatní selhali. Své uplatnění má nejen v armádě, ale i u hasičů, kdykoliv je potřeba něco vyprostit či vytáhnout. Díky radlici, navijáku a jeřábu je připraven téměř na cokoliv.

Nejlépe uděláme, když začneme čísly. Právě ty prozradí, jak mocná síla se ve vyprošťovacím tanku skrývá. Tank je poháněn vícepalivovým! motorem (ano, "schroupne" naftu, benzín i petrolej) V-46 s plnícím odstředivým dmychadlem. Dvanáctiválcový motor o objemu 39 litrů poskytuje výkon 573 kW a 3160 Nm. točivého momentu.

Motor se spouští stlačeným vzduchem. K tomuto účelu je tank vybaven dvěma pětilitrovými lahvemi a kompresorem Ak 150 SV. Jako pomocný spouštěč je ve vozidle instalován elektrický dynamospouštěč SG-10–1S. Speciální ohřívací zařízení pro předehřev motoru ohřeje chladící kapalinu na 80°C a zvýší tlak oleje na 0,2 MPa.

Díky svému výkonu může jet tento 49 tunový tank až 60 km/h. Tank dále disponuje 19-ti tunovým jeřábem a navijákem, který může táhnout až 30 tun (přes 2 kladky až 90 tun)! Opravdu extrémní čísla, které se nevyjímají ani spotřebě - 290 litrů na 100 km na silnici, 600 litrů na 100 km v terénu; a nakonec 500 až 1100 litrů na 100 kilometrů při vlečení tanku. 

Vyproštění kombajnu z rozbahněného pole tankem TV-72B (1:32) | zdroj: Pozary.cz

Říkáte si, k čemu je takové "monstrum" vlastně dobré? Kdykoliv je potřeba vyprostit či vléct uvázlou či poškozenou techniku. Na přiloženém videu můžete například vidět, jak si vyprošťovací tank na rozbahněném poli poradil se zapadlým kombajnem. Mnohem známější je ovšem zákrok z minulého roku, kdy v Drážďanech dva vyprošťovací tanky vytáhly uvízlou českou loď Albis. Ta byla téměř týden podélně opřena o most v centru města a přerušila lodní dopravu.

Čeští hasiči v Drážďanech dvěma vyprošťovacími tanky úspěšně vytáhli loď Albis (4:04) | zdroj: Pozary.cz

Prototyp tanku byl vyroben v roce 1988 v ZTS Martin. Od roku 1989 přibližně do roku 1995 pak probíhala sériová výroba. Během této doby sjelo z výrobních linek asi 110 kusů této techniky. Přední buldozerová radlice slouží jak ke stabilizaci a zapření tanku při tažení, tak i k drobným terénním úpravám. Šířka jejího záběru je 3360 mm, zahloubení 300 mm.

Tank zvládne stoupat v úhlu 30° a zvládne boční náklon 25°. Vozidlo je schopno překročit příkop o šířce 2,8 m a jeho výstupnost (výška kolmé stěny) je 0,85 m. Brodivost vozidla je bez přípravy 1200 mm, s přípravou 5 m.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy