První sportovní čtyřkolka na světě? Jensen FF!

Jensen FF | foto: wheelsage.org

Mnoho lidí stále považuje za první sportovní vůz s pohonem 4x4 Audi Quattro ze začátku osmdesátých let. Pravda je ale taková, že skutečně prvním sportovním vozem s pohonem všech kol byl britský Jensen FF, který se vyráběl již mezi lety 1966 - 1971.

Jensen FF byl sportovní automobil s pohonem všech kol vyráběný britskou společností Jensen Motors mezi lety 1966 a 1971 a jednalo se o první vůz který nebyl určen do terénu, ale přesto měl pohon všech kol a systém ABS. Tvar vozu Jensen FF byl odvozen od Jensenu Interceptor. Rozdíly byly zejména v technice, ale rozdíl se dal poznat i podle délky (FF byl delší) a ventilačních výdechů za předním kolem (FF měl dva).

Díky těmto technickým novinkám předběhla společnost Jensen Motors Audi Quattro o celých 14 let a Subaru Leone o 5 let. Co se týče systému ABS, ten byl dříve použit pouze na letadlech a závodních strojích. Jensen FF tak byl prvním osobním vozem, kde se ABS objevilo.

Pod kapotou Jensenu FF byl ukryt 6,3 litrový osmiválec o výkonu 242,5 kW (330 k) a točivém momentu 576 Nm. Výkon byl předáván na kola přes automatickou třístupňovou převodovku a stálý pohon všech kol 4x4. Právě pohon všech kol je zdrojem písmenek FF v názvu automobilu - jde o zkratku "Ferguson Formula", neboť s návrhem pohonu všech kol přišla společnost  Ferguson Research Ltd..

Ačkoliv byl Jensen FF naprosto převratným strojem co se techniky týče, nevzbudil příliš velký zájem. Byl totiž o 30% dražší než jemu podobný Jensen Interceptor a jeho cena převyšovala i nabídky ostatních výrobců vozidel z kategorie GT. Problém byl i v technice. Jensen netrpěl na technické potíže, ale na potíže s návrhem.

Vůz byl totiž primárně navržen pro pravostranné řízení, čemuž byla přizpůsobena i technika pohonu 4x4. To ale znemožňovalo přestavbu vozu pro provoz s levostranným řízením, neboť na levé straně motorového prostoru nebylo místo na relokaci řízení a brzdového válce. Jensen tak nemohl zamířit na velké trhy, kde se jezdí po prvé straně, což jeho prodejům zle uškodilo. Nakonec se vyrobilo pouhých 320 kusů, než byla výroby v roce 1971 zastavena.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy