Co zkontrolovat před jízdou v zimě? A co vozit v kufru?

Na co se připravit před jízdou v zimě? | foto: Jeep

Ač v posledních dne počasí vypadá skoro jarně, ještě není vyhráno. Zima se může každým dnem vrátit a vrstvy sněhu ještě určitě neřekly poslední slovo. Vzpomeňte před několika lety, kdy byla sněhová kalamita v polovině března! Proto se s sebou stále vyplatí vozit zimní výbavu nad rámec té povinné. A co všechno před cestou zkontrolovat?

Zimní povinná výbava zahrnuje to, co ta letní, a přidává samozřejmě povinnost mít nasazené zimní gumy s hloubkou dezénu alespoň 4 milimetry. Na vybraných místech je značkou doporučeno nasazení sněhových řetězů, ve většině případů je každopádně možné je nahradit zmíněnými zimními pneumatikami. Přesto se ani ony v autě neztratí, například při rozjezdu po uježděném sněhu nebo na ledu budete hodně rádi, že jste si je do kufru nakonec uložili. K usnadnění rozjezdu, především ale třeba z parkovacího místa, pomohou gumové podložky, případně písek nebo sůl. Jestli tedy nemáte řetězy, a tím spíš pokud jedete na nějakou dovolenou do horských oblastí, alespoň jedna z těchto položek se vám bude určitě hodit.

Čtěte také: Vše o sněhových řetězech. Víte, jaké typy existují a jak je používat?

Bezpečné jízdy dosáhnete jen a pouze s bezpečným výhledem z vozu ven, respektive s nezasněženým autem. Proto vždy mějte při ruce smetáček, škrabku na led a také rozmrazovač. Nejen ten na okna a zámky (zde se ještě hodí přípravek na zamrzlé gumové těsnění), ale i na stěrače. Bez nich se při jízdě obejdete jen těžko, jízda se zasněženým vozem je dokonce postihnutelná pokutou až 2000 korun! Rozjezd vozu tedy máme, to stejné zajištění jeho bezpečnosti skrze vidění, očistění a odmrazení. Nyní je čas vrhnout se na motor. Základním úkonem je zjištění, jestli je baterie nabitá. Jak na to jsme vám poradili již dříve, v návaznosti na její stav je pak dobré mít připraveny i startovací kabely. Úplným ideálem je mít po ruce náhradní nabitý akumulátor, kufr ale samozřejmě není nafukovací. Hodit se mohou i zapalovací svíčky.

Čtěte také: Vybila se vám v autě mrazem baterie? Tohle pomůže

Pokud je venku delší dobu pod bodem mrazu, pozor na zamrzlé provozní kapaliny. Olej dnes při zvolení příslušné třídy dokáže nastartovat motor i při mínus čtyřiceti stupních, před jízdou se ale musí nechat zahřát na provozní teplotu. Pozor také na zamrznutí nafty. A když je řeč o palivu, hodí se mít vždy plnou nádrž, v koloně zůstanete stát, ani nevíte jak! Chladící kapalina by měla být nemrznoucí alespoň do mínus pětadvaceti stupňů Celsia, v našich podmínkách stejně větší mrazy příliš nebývají. Samozřejmostí je nemrznoucí kapalina do ostřikovačů, respektive kontrola, že jí je v nádržce ještě dostatek. Všechny kapaliny, i ty, které nezmiňujeme, pak musí být zahřáté do provozní teploty, jinak nebudou fungovat správně a třeba v případě oleje hrozí i poškození motoru.

Čtěte také: Jak se vyhnout zamrznutí nafty? Tankujte tohle

Výbavou mimo rámcové kategorie je baterka. Některá auta ji mají v kufru tak nějak automaticky a věřím, že řada čtenářů ji také vozí, avšak zopakováním nic nepokazíme. A když se vydáte do hor nebo prostě na jakoukoliv delší cestu, hodí se mít při ruce deku, teplé oblečení, potřebné léky, něco k pití a také k jídlu. Kolony zkrátka bývají nekonečné a v zimě i neskutečně nepříjemné.

Zdroj: Besip

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy