Zimní pneumatiky 2016 v TESTECH. Které koupit a kterým se vyhnout?

Test zimních pneumatik pro rok 2016 | foto: ADAC

Zima je za dveřmi a v posledních dne není výjimkou, že teplota klesá jen na pár stupňů Celsia. Společně s tím je potřeba myslet na zimní obutí vašeho automobilu a abyste vybrali ty nejlepší pneumatiky pro zimu, přinášíme vám první podrobný test zimního obutí.

Na vše se podíval německý autoklub ADAC. Ten otestoval nejnovější zástupce v oblasti zimního obutí ve dvou rozměrech: 185/65 R15 T a 225/45 R17 H. K tomu se přidal i jeden rozměr celoročních pneumatik, a to 205/55 R16 V. Menší 15ctky byly otestovány na Renaultu Clio, větší disky pak na Volkswagenu Golf VII GTI.

Nejlepší a nejhorší zimní pneu pro vozidla kategorie nižší střední a střední třídy - (rozměr 225/45 R17)

V tomto testu bylo pečlivě zkoumáno hned 13 různých modelů pneumatik, přičemž na první místo dosáhla guma Dunlop Winter Sport 5. U tohoto typu bylo ve finále zapsáno celkové hodnocení „Dobré” a při jízdě na sněhu jako jediné dosáhly lepší známky než 3,0. Potěší i  fakt, že ve spotřebě paliva pneumatika dostala známku 1,6, což je nejlepší hodnocení ze všech.

Naopak zcela nejhůře se umístila pneumatika značky Matador a BF Goodrich. U nich je hodnocení pouze „dostatečné”. Matador sice boduje nízkou cenou, jenže po stránce jízdních vlastností je to spíše bída. A jak se dalo čekat, nejdražší jsou právě vítězné Dunlopy. I zde je vidět, že za pořádnou kvalitu se stále musí připlácet.

225/45R17 H (2016)
225/45 R17 Y (2016)



Nejlepší a nejhorší zimní pneu pro auta nižší střední třídy a mini - (rozměr 185/65 R15)

Tyto pneumatiky zdobily testované modré Clio a jen dvě značky dostaly hodnocení „dobré”. Těmi jsou Goodyear Ultra Grip 9 a Michelin Alpin A4. Jak se dalo čekat, přesně tyhle dva výrobci jsou s cenovkou nejvýše, jenže opět zde platí, že na zimních gumách se rozhodně nemá šetřit. Obě pneumatiky nabízejí špičkové chování na sněhu a mokru, lépe je na tom však Goodyear. Naopak Michelin má lepší dovednosti na suchu a lépe odolá opotřebení.

Velkým překvapením je absence hodnocení „Dostatečné” napříč všemi značkami, protože vzápětí se objevují hned dvě hodnocení „Nedostatečně”. Tím se (ne)může chlubit pneumatika Firestone Winterhawk 3 a také Kleber Krisalp HP2. Těmto pneumatikám se opravdu raději vyhněte.

185/65 R15 H (2016)

Celoroční pneu pro auta nižší střední třídy - (rozměr 205/55 R16)

Stranou nezůstaly ani celoroční pneumatiky, které mnoha řidičům dávají pocit, že v létě i v zimě se nemusí o nic starat. Jenže to je chyba! Nic nenahradí zimní pneumatiku tak, jako pořádná zimní pneumatika. Nejlepší v této kategorii byla guma Michelin CrossClimate s celkovou známkou 3,4. Navíc, tyto gumy mají označení „letní pneumatiky i do sněhu” a označení M + S. Jenže jakmile vjedete na sníh, rázem se z těchto gum stává silný podprůměr. Bodují snad jen ve spotřebě paliva a v míře opotřebení nesou označení „velmi dobré”.

205/55 R16 V (2016)

Proč tu není Continental?

V testu bohužel chyběl výrobce Continental. Ten s pravidelností testy zimních pneu vyhrává a jelikož si výrobce připravuje novinku v podobě modelu ContiWinterContact TS 860, která nebyla  v tu dobu k dispozici, je dost možné, že po jejím představení se pořadí nejlepších zimních pneumatik změní.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy