Senna, nejextrémnější vůz automobilky McLaren byl představen

McLaren Senna | foto: McLaren

McLaren konečně představil svůj dlouho očekávaný hyper-car, který jsme za poslední rok mohli znát pod označením "P15". Jméno Senna nese po legendárním pilotovi Formule 1 Ayrtonu Sennovi, který získal v letech 1988, 1990 a 1991 titul mistra světa.

Automobilka McLaren popisuje nový model jako "nejextrémnější silniční vůz značky". Ano, ačkoliv se vyvíjel primárně právě pro okruh, je homologovaný a zcela legální pro provoz na pozemních komunikacích. "McLaren Seena je vůz jako žádný jiný: zosobňuje motorsportové DNA McLarenu, legální na silnici, přitom ale od samého počátku vyvíjen pro ten nejlepší výkon na okruhu." říká šéf McLarenu Mike Flewitt.

"Každá část nové řady Ultimate Series má zaměření na nekompromisní výkon, který je stále zlepšován tak, aby zajistil co nejčistší spojení mezi řidičem a jeho vozem, a poskytl mu ten nejlepší jízdní zážitek, jaký jen McLaren dokáže podat."

The McLaren Senna - Challenge the impossible (1:19) | zdroj: youtube.com

McLaren Senna je poháněn 4-litrovým motorem V8 twin-turbo umístěným za řidičem, který spolu se 7-mi rychlostní převodovkou a dvojitou spojkou pohání zadní kola. Tento motor dosahuje maximálního výkonu 789 k a 800 N.m. točivého momentu, což je ve váhovém přepočtu přibližně 660 k na tunu. 

Společnost zatím tají konkrétní čísla týkající se zrychlení a maximální rychlosti, předpokládat lze však, že McLaren Senna atakuje 2,5 vteřiny ve zrychlení z 0 na 100 km/h, a maximální rychlost se bude pohybovat přes 320 km/h. Konečně bychom tu tedy měli kandidáta pro poražení Tesly ve sprintu! Společnost zatím ale ve zkratce uvádí, že výkon McLarenu Senna je "prostě brutální". 

Pokud byste rádi tento dlouho očekávaný hypercar viděli na živo, pak by k tomu mohlo dojít nejdříve v březnu příštího roku, na autosalonu v Ženevě. Výroba by pak měla začít ve třetím čtvrtletí roku 2018. Pokud se ptáte, zda si ho budete moci dovolit, pak pravděpodobně bohužel ne. Cena v jednotlivých zemích se liší podle daní, průměrně však lze počítat s cenou kolem 1 milionu $, tedy přibližně 22 milionů korun. Vyrobeno však bude pouze 500 kusů, a všechny ručně. Výjimkou tak nejsou ani prodejní ceny kolem 2 milionů liber - tedy 58 milionů korun. 

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy