Na exteriéru vozu se změnilo pouze barevné schéma. Vůz je nově proveden v kombinaci červené a stříbrné barvy (ve srovnání s celostříbrným předchůdcem). Ani v interiéru nedošlo k podstatným změnám a vše důležité se tak změnilo pouze pod kapotou vozu.
Zatímco koncept představený v Tokiu měl pod kapotou hybridní systém kombinující benzínový motor TSI a elektromotor, tak pro Ženevu musel benzínový motor uvolnit místo úspornějšímu naftovému. Ten doplňují dva elektromotory (na každé nápravě jeden), díky kterým vůz dosahuje normované spotřeby 1,8 litrů na 100 kilometrů a emisí pouhých 46 g/km.
Výkon naftového motoru je, dle výrobce, 190 koní. Na přední nápravě je umístěn malý elektromotor dosahující maximálního výkonu 54 koní a na zadní vše doplňuje elektromotor s výkonem 115 koní.
Celkový výkon soustavy činí 305 koní (maximální výkony elektromotorů a spalovacího motoru nelze, kvůli odlišným charakteristikám, sčítat, proto je celkový výkon nižší, než součet výkonů dílčích) a umožní 1 858 těžkému SUV zrychlit na stokilometrovou rychlost za 6,5 sekundy a dosáhnout maximální 220 kilometrové rychlosti.
Nízká hodnota normované spotřeby vychází z faktu, že vůz přichází do testu s plně nabitými bateriemi, které vozu umožní splnit část testu bez nutnosti použít spalovací motor. Výsledkem je velice nízká hodnota spotřeby, která je však v reálném provozu velice obtížně dosažitelná. Obdobně nereálných výsledků však v testech spotřeby dosahuje většina plug-in hybridů.
Tip: Podívejte se také na náš Velký přehled ženevských novinek!