HISTORIE: Volkswagen Passat W8 - Silák, který moc úspěchu nepobral

Volkswagen Passat W8 | foto: volkswagen group

Před čtrnácti lety se na trhu objevila první a vlastně i poslední osmiválcová verze modelu Passat. Jednalo se o nenápadně vypadající sedan, který ale uměl vytrestat leckteré tehdejší sportovní auto.

Nenápadný Passat generace B5 se chlubil čtyřmi koncovkami výfuku, plaketami W8 a velmi bohatou výbavou. Tehdejší nejprestižnější verzi Passatu od svých sourozenců odlišují sedmnáctipalcová litá kola s designem určeným pouze pro tento model, zmíněné nenápadné označení W8 na masce chladiče i na víku zavazadelníku a také standardně dodávané bi-xenonové světlomety.

Volkswagen Passat W8 | foto: volkswagen group

Tím ale změny od ostatních verzí končí a kdo si nevšimne čtveřice koncovek výfuku, bude mít s tímhle Passatem velký problém. Jedná se totiž o ideální příklad nenápadného zabijáka, pod jeho kapotu je instalovaný čtyřlitrový osmiválec s uložením válců do W. Ten nabízí velký výkon a na druhou stranu i dost velkou spotřebu.

Konkrétní čísla hovoří jasně: výkon 275 koní, točivý moment 370 Nm a při plném prošlápnutí pedálu plynu ve verzi s automatickou převodovkou Tiptronic jste se mohli dostat z nuly na stovku za 7,8 sekundy. Mnohem lepší čas pak měla verze s manuálem, u níž to mohl majitel stihnout už za 6,5 sekundy. Maximální nejvyšší rychlost byla elektronicky omezena na 250 km/h, avšak výrobce nechal slušnou rezervu i některým tunerským společnostem, protože jeho cejchování dosáhlo číslovky 300.

Volkswagen Passat W8 | foto: volkswagen group

Možná i díky hodně výkonnému motoru stál tehdy nový Passat W8 téměř 1,4 milionu korun, což bylo možná až příliš. Právě cenovka byla jednou z příčin, proč nakonec supervýkonný Passat skončil v propadlišti dějin. O jeho neúspěchu koneckonců hovoří fakt, že po celém světě se prodalo ročně asi jen 10 tisíc kusů. Nepomohlo mu ani to, že měl systém se stálým náhonem všech kol s mezinápravovým šnekovým diferenciálem torsen a W8 tak dokázal jet zběsile téměř v jakýchkoliv povětrnostních podmínkách.

Podstatnou odlišností u této verze je to, že zavazadelník má objem pouze 400 litrů. Díky tomu je menší než u jiných verzí (475 litrů), za čež zřejmě může zvětšená palivová nádrž na 80 litrů benzinu. Všechny ostatní provedení přitom nabízeli základní nádrž s objemem 62 litrů.

Smutným faktem pak je, že extravagantní Passat W8 se přestal nabízet po třech letech výroby a ani jeho špičková výbava ho vlastně nezachránila. Za tehdejší cenovku jste si totiž mohli koupit o něco lepší německou premii s podobně výkonnými motory...

Volkswagen Passat W8 | foto: volkswagen group

 

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy