Jak vybrat havarijní pojistku?

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

Znáte to přísloví, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech? Kdo má vozidlo, ten by mohl říct že i po autech. I když řídíte sebeopatrněji, nikdy nevíte, na koho na silnici narazíte a co všechno se může ve vaší přítomnosti i mimo ni stát. Proto není od věci, když má auto sjednané nejen povinné ručení, ale i havarijní pojištění. Jak vybrat to pravé?

Povinné ručení vs. havarijní pojištění

Každé vozidlo, které vyráží na pozemní komunikaci, musí mít sjednané minimálně povinné ručení jako ochranu před následky škod, které jeho provozem můžete způsobit třetím stranám. Možná ho znáte i jako povinné pojištění nebo zákonné pojištění auta. Nekryje ale škody, které vzniknou na vašem vozidle. Na ty už musíte mít sjednané havarijní pojištění jako dobrovolnou část autopojištění.

Uzavření havarijního pojištění tedy na rozdíl od povinného ručení není povinné, je jen na vás, zda ho uzavřete.

Víte, že havarijní pojištění slouží ke krytí škod na vašem autě, které jste si způsobili sami, nebo neznáte jejich viníka?

Jak si sjednat havarijní pojistku?

Už dávno neplatí, že kvůli uzavření pojištění musíte na pobočku vybrané pojišťovny. Dneska si nejrůznější pojištění včetně toho havarijního můžete sjednat z pohodlí domova online. Zvládnete to za pár minut, nikam nemusíte ani kvůli podpisu smlouvy. Akceptujete ji zaplacením. Jak ale vybrat tu pravou pojistku?

Tip číslo jedna: Co havarijní pojištění kryje?

Jak zmiňujeme už výš, havarijní pojištění kryje škody, které vzniknou na vašem vozidle, a to za vaší přítomnosti i mimo ni. Může jít o škody vzniklé v důsledku:

  • Havárie
  • Odcizení
  • Živelných pohrom
  • Vandalismu
  • Střetem se zvěří
  • Pádem předmětu apod.

Víte, že havarijní pojištění si můžete sjednat v nejrůznějších variantách, které zahrnují buď všechna pojistitelná rizika (varianta all risk), nebo jen některá rizika? Záleží na vás, i havarijní pojištění by mělo odpovídat vašim potřebám.

Tip číslo dva: Dobře si nastavte výši spoluúčasti

Částka, kterou se budete na škodě podílet, se označuje jako spoluúčast. Na to je dobré při sjednání pojištění myslet, nejčastěji je vyjádřena procenty nebo konkrétní částkou. Od její výše se odvíjí i výše pojistného, čím je spoluúčast vyšší, tím nižší cenu pojistného platíte. Dobře ale zvažte, zda se vám úspora pár korun na pojistném vyplatí.

Tip číslo tři: Jaké jsou výluky z havarijka?

Jak už to tak bývá, vždy existuje nějaké ALE. V případě pojištění jde o výluky, tedy situace, kdy pojišťovna nebude plnit. Bylo by naivní si myslet, že nic takového ve smlouvě nenajdete. Vždy si ji dobře prostudujte.

Mezi nejčastější situace, kdy pojišťovna neplní, patří neplatná STK, řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky, jízda na nevhodných pneumatikách apod.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy