Povinné ručení: Jak postupovat při změně pojišťovny?

CZK | foto: Mariusz Stankowski, AutoRoad.cz

Na konci října každoročně pojišťovny zveřejňují nové sazebníky. Pokud v nich najdete lepší nabídku, nebuďte líní a pojistitele změňte – mnohdy tak ulevíte svému rozpočtu až o tisíce korun ročně.

Kdy můžete vypovědět smlouvu

Vypovědět smlouvu o pojištění nejde kdykoli. Zákon sice popisuje i zánik pojistného dohodou obou stran kdykoli za trvání smlouvy, ale jen málokterá pojišťovna na to přistoupí.

Počítejte spíše s některou z těchto variant:

  • Výpověď ke konci pojistného období – doručte pojišťovně v písemné podobě nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období. Nemusíte udávat důvod.

  • Výpověď po nehodě – do 3 měsíců, kdy jste oznámili pojišťovně pojistnou událost, můžete jak vy, tak pojistitel, smlouvu ukončit. Pojistka zanikne po 1 měsíci od doručení písemné výpovědi.

  • Výpověď z důvodu nesouhlasu se změnou pojistného pro další období – jakmile pojišťovna pošle novou výměru pojistného a vám nevyhovuje, do 1 měsíce písemně odpovězte, že nesouhlasíte s novými podmínkami. Smlouva tak zanikne.

  • Výpověď do 2 měsíců od sjednání pojistné smlouvy – bez udání důvodu můžete odstoupit, třeba když najdete během příštích 2 měsíců lepší nabídku. Od doručení výpovědi běží 8denní výpovědní lhůta, než pojištění zanikne.


Zrušit takto můžete jak smlouvu pouze o povinném ručení, tak i spojenou s havarijním pojištěním.

1. krok: Zašlete původní pojišťovně písemnou výpověď

Do výpovědi uveďte celé jméno, bydliště, číslo pojistné smlouvy, datum a váš podpis. Ideálně uveďte také, z jakého z výše uvedených důvodů pojištění vypovídáte. Už nepište nic dalšího navíc (například předpokládaný konec pojistného). Mohlo by to být bráno jako zmatečné a výpověď by nemusela být přijata. Na pojišťovnu můžete přijít i osobně, ale nikdy nespoléhejte jen na ústní domluvu – musíte odcházet s kopií výpovědi v ruce.

2. krok: Požádejte o potvrzení bezeškodního průběhu

Současně s výpovědí požádejte o potvrzení o bezeškodním průběhu pro novou pojišťovnu. Pokud jste v pojistném období bourali, tento krok přeskočte.

3. krok: Vraťte zelenou kartu

Jako pojistník máte formální povinnost vrátit své pojišťovně zelenou kartu. Bez ní vám zpravidla nevydá potvrzení o bezeškodním průběhu.

4. krok: Sjednejte si nové pojištění

Do 14 dnů ode dne zániku pojištění si musíte sjednat nové povinné ručení. V opačném případě vám hrozí pokuta. Pokud vozidlo dočasně nebude používat, musíte odevzdat státní poznávací značku a osvědčení o technickém průkazu do depozita.

Nespoléhejte na zánik z důvodu nezaplacení pojistného

Rada na závěr: Nikdy nespoléhejte na zánik pojistné smlouvy pouhým nezaplacením pojistného. Jakmile nezaplatíte pojistku na příští rok, smlouva sice skončí, ale pojišťovna po vás může i tak peníze vymáhat.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy