Dalo by se tudíž očekávat, že číslo spojené s nehodovostí v tomto ročním období bude nad ostatními převyšovat. Podle údajů finanční skupiny AXA ale v zimních měsících paradoxně počet pojistných událostí klesá.
„Zjednodušeně můžeme říci, že nejmenší škody připadají na zimu,“ říká za AXU Jitka Basová, vedoucí implementace projektů neživotního pojištění, a na vysvětlenou dodává: „V tomto období vyjíždí na silnice méně řidičů, provoz je tedy slabší. Většina z nich navíc jezdí opatrněji, to znamená, že k případné nehodě dojde v nižší rychlosti. Následky proto bývají mírnější.“ Také policejní statistiky hovoří jasně.
Do pětice měsíců s nejvyšší nehodovostí se v roce 2012 dostal jen jeden zimní. První příčku obsadil říjen (7 694 dopravních nehod šetřených Policií ČR), za ním následovaly prosinec (7 314), červen (7 091), květen (7 028) a srpen (7 001). Průměrná výše odhadnuté hmotné škody loni činila 59 892 korun na jednu nehodu.
V porovnání s rokem 2011 ovšem nejvíce vzrostly únorové havárie, a to o 28 %. Co bychom tedy měli dělat, abychom riziko autonehody v zimě snížili na minimum? „Dodržovat pravidla bezpečné jízdy v zimním počasí,“ shrnuje Jitka Basová a prozrazuje, o jaké kroky se jedná.
• Nazuté zimní pneumatiky – číslo jedna, bez kterého se neobejdete. Nejen, že jsou zimní pneumatiky ze zákona povinné, ale podstatně zvyšují stabilitu vozidla a zkracují brzdnou dráhu při nízkých teplotách.
• Sněhové řetězy – nezbytný pomocník pro jízdu na horách
• Škrabka na led a námrazu – okna v autě musí být před jízdou patřičně očištěna, aby byl výhled na vozovku dostatečný. Nezapomeňte si proto do přihrádky umístit škrabku. Nečekaná námraza vás už nikdy nezaskočí.
• Ze stejného důvodu jistě oceníte i rozmrazovač oken a zámků.
• Do ostřikovačů a chladiče nalijte nemrznoucí směs.
• Základem je ale opatrnost.
Platí, že v zimě byste měli více než kdy jindy dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi vozidly a povolenou rychlost. Pod sníh nevidíte, a snadno se tak můžete dostat do situací, které nečekáte. Ať už jde o smyk, v jehož případě byste neměli nikdy šlapat na brzdu a naopak volantem vždy točit do protisměru, nebo uvíznutí ve sněhových závějích. Kluzká silnice nejčastěji číhá u vodních ploch, zalesněného úseku či na mostě, závěje lze ale potkat kdekoliv.