Nový Opel Astra získal ocenenie Zlatý volant 2009

Astra | foto: Opel

Európski nadšenci pre autá odovzdali včera večer v Berlíne Opelu Astra prvú významnú trofej – Zlatý volant (Goldene Lenkrad) v kompaktnej triede. Je to najprestížnejšie ocenenie, ktoré udeľuje časopis Auto Bild (Axel Springer Group). Na tohtoročnom hlasovaní sa zúčastnili čitatelia z 26 európskych krajín, reprezentujúc vyše 40 miliónov čitateľov.

Nový Opel Astra zvíťazil s komfortným odstupom, pričom získal najvyššie ocenenia v kategóriách motor, spotreba energie, podvozok, brzdenie, riadenie a v pre bezpečnosť vodiča relevantných kategóriách. Automobiloví pretekári a technickí experti dali Astru na najvyššie miesto. Pretekári jej udelili sedem z ôsmich bodov. Technickí experti ju ocenili piatimi z ôsmich bodov.

„Astra sleduje stopu Insignie ako víťazného vozidla. Sme veľmi nadšení tým, že 10. generácia Opelovho kompaktu získala toto ocenenie ešte predtým, než dorazila do showroomov,“ povedal Carl-Peter Foster, predseda dozornej rady Adam Opel GmbH. Nová 5- dverová Astra, predstavená na jeseň na Frankfurtskom autosalóne IAA, prináša do kompaktnej triedy vlastnú interpretáciu oceňovaného dizajnérskeho jazyka značky, kombinujúceho výtvarné umenie s nemeckou precíznosťou a radom technických inovácií, po prvý krát využitých v Insignii.

Hlasovanie v Zlatom volante prebieha vo dvoch fázach. V prvom kole hlasujú európski čitatelia za svojich favoritov, čím vyberú 46 vozidiel v šiestich kategóriách (malé, kompaktné, stredná-vyššia, luxusné, superšportové a vany). Následne skupina 50 expertov skladajúca sa z technikov, pretekárov, šéfredaktorov a VIP- ov testuje a hodnotí nominované vozidlá pokiaľ ide o dynamiku, komfort a kvalitu. Na hodnotení sa navyše zúčastňujú aj mnohé nemecké celebrity a petekári, ako dvojnásobní majstri sveta v rally Walter Röhrl a Isolde Holderied, DTM piloti Mattias Ekström a Ralf Schumacher; nemecká legenda Hans-Joachim Stuck a švajčiarska „star driver“ Christina Surer.

Opel vyhral Zlatý volant 12 krát počas 33 ročníkov súťaže. Ostatný krát bol víťazom Opel Zafira v roku 2005.