Sezóna 2014 ještě v úspěšném modelu Fabia Super 2000. Prioritou je vývoj nového soutěžního vozu.
Připravit se na budoucnost: To je hlavní úkol, který stojí před značkou ŠKODA v nové rally sezóně 2014. Při prvním letošním startu čeká na posádky Esapekka Lappi/Janne Ferm a Sepp Wiegand/Frank Christian velká výzva. Na lotyšské rally (31. ledna – 2. února), druhé ze tří soutěží ERC Ice Masters, bude potřeba ukázat jezdecké umění a pevné nervy. V letošním roce se bude ŠKODA Motorsport koncentrovat především na vývoj nového vozu Fabia R 5.
„První start v sezóně je vždy něco výjimečného a Lotyšsko je navíc pro nás všechny nová zkušenost. Ale těším se samozřejmě moc, že opět usednu za volant Fabia Super 2000. V loňském roce jsme nasbírali spoustu zkušeností a skvělé výsledky v APRC a koncem roku také v ERC. Na to chceme letos navázat,“ říká Esapekka Lappi. Talentovaný Fin potvrdil své kvality na dvou posledních ERC soutěžích, kde obsadil druhé místo na legendární Rally Sanremo a poté zvítězil ve Švýcarsku.
V ERC budou posádky Lappi/Ferm a Wiegand/Christian čelit nové a vyspělejší konkurenci modelů R 5 ostatních výrobců. Obě posádky vozů ŠKODA se představí na vybraných soutěžích evropského šampionátu – a to v novém designu úspěšného vozu Fabia Super 2000.
K dalším velkým rallyovým talentům patří Sepp Wiegand podporovaný týmem ŠKODA Auto Deutschland. Svou premiéru v továrním voze si odbyl loni čtvrtým místem na Barum Rally Zlín. Sepp Wiegand se těší na novou výzvu: „ERC je pro nás nové mistrovství, s tratěmi, které z větší části neznáme. Ale to nevadí: Od začátku pojedeme naplno.“ V Lotyšsku je na programu 12 rychlostních zkoušek o celkové délce 240,56 kilometrů. Centrum soutěže je v přístavním městě Baltského moře Liepāja.
„Prioritou je v letošním roce vývoj nového soutěžního vozu kategorie R 5: To je naše budoucnost v motorsportu,“ říká šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek: „I tento rok se však zúčastníme soutěží a to s naší osvědčenou technikou – vozem Fabia Super 2000.“ V loňském roce zvítězila právě s tímto vozem posádka Jan Kopecký/Pavel Dresler v mistrovství Evropy (ERC). Úspěšné duo startuje tento rok v asijsko-pacifickém šampionátu (APRC) – stejně jako obhájci titulu Gaurav Gill a Glenn Macneall.
Nový soutěžní vůz kategorie R 5 bude vyvíjen v Mladé Boleslavi jako nástupce veleúspěšného vozu Fabia Super 2000 a bude dle regulí FIA vybaven motorem 1,6 turbo. „Vstup do kategorie R 5 je pro značku ŠKODA logickým krokem. Homologaci nového vozu očekáváme v tuto chvíli do poloviny roku 2015,“ říká Hrabánek.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.