Poslední podnik šampionátu IRC bude premiérou pro novou specifikaci Protonu Satria Neo S2000. Vůz bude po tratích skotské soutěže vodit ve VB velmi známý Alister McRae.
Proton Santria Neo S2000, který je vyvíjen ve Velké Británii společností MEM, se dočká výrazného vylepšení, skoro se dá říct i nové evoluce. První rok nového vozu v šampionátu IRC se nesl ve znamení hledání limitů a možností nového stroje. I přesto ale dokázal získat několik velmi slušných výsledků. Teď ale přišel čas na další vylepší vozu.
Šéf týmu, Chris Mellors, se tedy pochopitelně již velmi těší na start upraveného vozu. "Auto má v tuto chvíli skvělou formu. Je ještě rychlejší, než bylo. Absolvovali jsme hodně testů, tím posledním byla soutěž v Číne (součást asijsko-pacifického šampionátu). Hodně jsme se toho o novém voze na tomto podniku dozvěděli. Celý tým je nadšený tím, že nás bude ve Skotsku reprezentovat Alister McRae. Už se nemůžeme dočkat startu."
Co je tedy konkrétně na voze nového? Motor byl výrazně vylepšen, dostal vyšší kroutící moment i výkon. Vůz bude osazen vylepšenými tlumiči, díky nim by měl mít lepší trakci. Další změny se odehrály na podvozku vozu a zavěšení.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.
Segment ostrých hatchbacků neboli „hot-hatchů“ mám velice rád. Jedná se o dostupné vozy s levným servisem, které řidiče baví při každé jízdě a zároveň se s nimi dá jezdit i každý den po městě. V posledních letech jsou bohužel téměř vyhynulým druhem – mluvím například o hravé Fiestě ST, precizním Hyundai I20 N, ale i o Renaultu Clio RS, Peugeotu 208 GTI či VW Polo GTI. Je nová Škoda Fabia 130 autem, které zaujalo místo po těchto legendách?