Takové auto tu ještě nebylo. Tajemství Toyoty GR Yaris

AutoRoad.cz, 19. června 2020, 23:55 Google+

Toyota GR Yaris se vymyká automobilovým stereotypům. Zvenku připomíná městský hatchback. Zevnitř je to vyspělá čtyřkolka se silným motorem, lehkou konstrukcí z uhlíkového vlákna a hliníku, od základu modifikovanými tlumiči a obrovskými brzdami. Tyto vlastnosti jí umožňují soupeřit s mnoha většími zástupci kategorie hot hatch. Jaká tajemství se skrývají v silničním voze, který je základem pro další závodní WRC Toyotu?

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Toyota GR YARIS

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Sdílejte článek

GR-Four – tak Toyota nazvala pohon 4x4, který použila v GR Yaris. Zní to povědomě? Na tom není nic divného. Označení odkazuje na slavné závodní Celiky GT-Four s pohonem všech čtyř kol, které přinesly Toyotě dva mistrovské tituly v klasifikaci producentů a čtyři získala v kategorii individuálních jezdců na Mistrovství světa v Rallye. Nový hot hatch je první sportovní auto Toyoty s oběma hnanými nápravami, které se objevilo na silnicích od ukončení výroby Celiky 4x4 z roku 1999.

V GR Yarisu se o rozdělení točivého momentu mezi nápravy stará spojka. Je umístěna hned před zadním diferenciálem a přerozděluje točivý moment podle aktuálního podélného a příčného zrychlení vozidla, brždění a úhlu natočení kol.

Tato soustava nahrazuje klasický centrální diferenciál známý z mnoha čtyřkolek. Umožňuje precizní dávkování hnací síly a současně je jednoduchý a lehký. Pohon 4x4 použitý v Toyotě GR Yaris je dokonce o 11 kilogramů lehčí než montované systémy v konkurenčních hot hatchích. A tím rozdíly nekončí.

img-responsive

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Adrenalin ve třech režimech
Běžné systémy pohonu 4x4 jsou založené na náhonu na předek a v určitých podmínkách mohou předat až 50 % točivého momentu na zadní kola. Řešení použité v novém hot hatchi Toyoty plynule rozděluje hnací sílu mezi obě nápravy. Liší se však také od systémů stálého náhonu na čtyři kola, které distribuují výkon mezi nápravy staticky. V závislosti na situaci může GR Yaris bleskově předat hnací sílu v poměru 100:0, tj. pohánět pouze přední nápravu, anebo 0:100 – tedy pouze zadní kola.

Tři jízdní režimy
Doplňkovou kontrolu nad pohonem 4x4 Toyoty GR Yaris poskytují tři jízdní režimy. Základem je Normal, kde 60 % točivého momentu dostávají přední kola a zbylých 40 % se přenese na zadní nápravu. Program byl vytvořen pro potřeby každodenní jízdy.

V konfiguraci Sport se pohání pouze zadní náprava – nastavené proporce činí 30:70. Auto je hbitější a skvěle si umí poradit s malými okruhy plnými zatáček. Třetí režim představuje Track, ve kterém se točivý moment rozděluje v ideálním poměru 50:50. Toto nastavení je rovněž zamýšleno pro závodění na dráze nebo v rallye.

Nutno ovšem podotknout, že systém použitý ve sportovní Toyotě může rychle změnit rozložení točivého momentu mezi nápravami, aby zlepšil ovládání vozu v dané situaci. Zvolíme-li doplňkový balíček Sport, může Toyota GR Yaris disponovat i diferenciály typu Torsen na obou nápravách. Tyto diferenciály navíc zlepší rozdělování točivého momentu mezi kola dané nápravy.

img-responsive

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Výjimečný motor
Kola Toyoty GR Yaris uvádí do pohybu tříválcová přeplňovaná jednotka, která se vytáčí na více než 7 tisíc otáček. Její zdvihový objem činí 1,6 l a díky turbodmychadlu lze z motoru vymáčknout 261 koní a 360 Nm. GR Yaris je tak nejsilnější silniční automobil na světě s tříválcovou, tradiční spalovací jednotkou.

Motor nového hot hatche od Toyoty byl vytvořen speciálně pro sportovní jízdu. Kompaktní a lehká jednotka (jedná se o jeden z nejlehčích a nejmenších 1,6 motorů na světě) má rozšířené výfukové ventily a turbodmýchadlo s kuličkovými ložisky. Motor GR Yarisu je spojen s tradiční manuální šestistupňovou převodovkou.

img-responsive

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Obrovské brzdy a technologicky vyspělé odpružení
Stejně nekompromisně Toyota pojala i odpružení nového hot hatche. Vpředu použila populární MacPhersony. Vzadu automobil disponuje víceprvkovým zavěšením, díky němuž je i řízení preciznější.

Pro Yaris je toto řešení netypické, neboť standardní verze městského hatchbacku využívá torzní tyč, s níž se v automobilech tohoto typu setkáváme nejčastěji. Pro potřeby nezávislého zavěšení se inženýři zodpovědní za vytvoření GR Yarisu rozhodli konstrukci vozu zásadně modifikovat. V zadní části automobil vychází z platformy větší Toyoty Corolly, která ve standardu disponuje víceprvkovým zavěšením. Rozchod zadních kol Toyoty GR Yaris je navíc o 30 mm širší než v základním Yarisu, což ještě zvyšuje stabilitu sportovního auta.

Nový model postavený týmem Toyota Gazoo Racing má také impozantní brzdy. Vpředu auto brzdí kotouče o průměru celých 355 mm a čtyřpístkové třmeny. Pokud jde o rozměry brzd, GR Yaris předstihne řadu sportovních konkurentů ze segmentu C, dokonce i novou Toyotu GR Supru.

V zadní části má automobil 297 milimetrové kotouče s dvoupístkovými třmeny. Ba co víc, pro větší tepelnou odolnost jsou kotouče vyrobeny ze dvou různých materiálů, čímž se zvyšuje efektivita brzdového systému během sportovní jízdy. Doplněk představují lehké disky o průměru 18 palců z kovaného hliníku.

img-responsive

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Redukce hmotnosti a sportovní rodokmen
Zásadní byla i redukce hmotnosti vozu. Pomohl k tomu nejen lehký motor a pohon 4x4, ale i speciální konstrukce karosérie. Střecha vozidla je z uhlíkového vlákna, na výrobu přední a zadní kapoty a dveří byl použit hliník. Sama karosérie GR Yarisu je téměř o 40 kg lehčí než ta, která byla použita ve standardní Toyotě Yaris.

I přesto, že má auto pohon všech čtyř kol, váží pouhých 1 280 kg, což mu ve spojení s motorem o výkonu 261 koní dává podle údajů před homologací zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,2 s. Díky těmto parametrům může automobil soupeřit s většími hot hatchi ze segmentu C. Poměr mezi hmotností a točivým momentem je u něj stejný jako u Fordu Focus RS 3. generace.

img-responsive

Toyota GR YARIS | foto: Toyota

Připravit auto na rallye
Japonští inženýři věnovali pozornost i vhodnému rozložení hmotnosti a aerodynamice. Motor posunuli do zadní části karosérie, akumulátor zase do kufru. Linie lehké střechy navíc běží o více než 9 cm níž, takže se těžiště posunulo blíže k zemi a karosérie je aerodynamičtější. Úpravy konstrukce měly zásadní cíl: připravit automobil tak, aby byl optimálním základem pro vůz na rallye WRC.

S touto myšlenkou dostalo auto také třídveřovou karosérii, kterou už v novém Yarisu nenajdeme. Jedná se o další příklad z mnoha, jak rallye tým Toyoty ovlivnil konstrukci tohoto vozu. Během celého projektového procesu testovali GR Yaris profesionální jezdci rallye, na pracích se podílel tým Tommi Mäkinen Racing, zodpovědný za rozvoj aktuálních WRC vozů Toyoty.

Vytisknout

Diskuze: Takové auto tu ještě nebylo. Tajemství Toyoty GR Yaris

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Lucid Air bude mít dojezd více než 800 km a zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než 2,5 sekundy

Dojezd 800 km a zrychlení za 2,5 vteřiny. Na jaře začne montáž luxusního sedanu Lucid Air

Škoda představila Enyaq iV, svje první čistě elektrické SUV

Pětina Čechů má snít o elektromobilech. Průzkum ukázal, proč je nekupují

Mercedes W124 300E

Taxikářská legenda z „osmdesátek“ – Mercedes W124

Autonomní brzdový systém neustále sleduje dění před vozidlem

Realita a nouzový brzdový systém AEB. Má nebo nemá smysl?

Nový Ford Kuga HEV je jedním ze 17 elektrifikovaných modelů pro evropské trhy

Nové SUV Ford Kuga HEV jde do výroby. Přes elektrickou pomoc sprint nemusí

Autodráha

Nevíte co pod stromeček? Toto potěší malého i velkého kluka a dokonce i dědečka

Suzuki ACROSS

Suzuki ACROSS v předprodeji, více než 300 koní ovšem nebude "zadarmo"

Škoda Octavia

Český sen v podobě nové Škody Octavie Scout a RS přichází na náš trh

Škoda Rapid s motorem o objemu 1289 cm³ a výkonu 46 kW měla díky podobné koncepci v Británii přezdívku “Porsche chudých”

Ikonické Škody z osmdesátek zařazeny mezi sdílené vozy

Toyota C-HR GR Sport

Toyota rozšiřuje nejatraktivnější řadu C-HR o model GR Sport

Mezigenerační srovnání Mercedesů C-class (S203 / S204)

Test: Mezigenerační srovnání Mercedesů C-class (S203 / S204). Který koupit, proč a za kolik?

Honda CMX 1100 Rebel

Je to Rebel! Honda představila nový model CMX1100 Rebel

Peugeot Landtrek

Nový pickup Peugeot Landtrek pro Ameriku, my v Evropě máme pravděpodobně smůlu

Pandur II pro Ačr

Zakázka na Pandury ukázala, jaký vliv má modernizace armády na českou ekonomiku

Volkswagen vybudoval nový větrný tunel v hodnotě 2,5 miliardy korun

Co jsme ve škole nenáviděli, jezdí s námi denně v autech, tvrdí uznávaný profesor

reklama

Doporučujeme

Policie ČR

Policie České republiky modernizuje vozový park

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Test: Mezigenerační srovnání Mercedesů C-class (S203 / S204). Který koupit, proč a za kolik?

  2. Nevíte co pod stromeček? Toto potěší malého i velkého kluka a dokonce i dědečka

  3. Taxikářská legenda z „osmdesátek“ – Mercedes W124

  4. Pětina Čechů má snít o elektromobilech. Průzkum ukázal, proč je nekupují

  5. Realita a nouzový brzdový systém AEB. Má nebo nemá smysl?

  6. Dojezd 800 km a zrychlení za 2,5 vteřiny. Na jaře začne montáž luxusního sedanu Lucid Air

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud