Organizace World Car of the Year, tedy Světový automobil roku, zveřejnila seznamy finalistů tohoto ročníku. A podobně jako v roce minulém, i letos jsou vozy rozděleny do šesti kategorií po pěti zástupcích, přičemž pouze v kategorii World Car of the Year najdeme zástupců hned deset.
Oficiální zahájení cesty, jež povede k vyhlášení letošních výherců ankety World Car Awards, začalo 19. října na autosalonu v Paříži a konec je naplánován na 17. dubna, během autosalonu konaného v New Yorku.
Ankety se účastní 86 novinářů z celého světa, kteří v tajném hlasování volí na základě vlastního úsudku a zkušeností z praxe. Během doby, po kterou hlasování probíhá, je naplánováno několik zastávek po celém světě. Jedna z nich se konala například koncem listopadu v Los Angeles, kde se 48 novinářů z 18 zemí světa účastnilo během šesti dnů různých testovacích jízd v 38 automobilech. Některé z nich přitom na svém domácím trhu možná ani neuvidí.
Pojďme se ale podívat na kategorie a vozidla, která se dostala do užšího výběru. O celkové vítězství v anketě World Car of the Year se z celkově 40 přihlášených popere těchto deset automobilů. Jejich seznam je seřazen abecedně:
Audi e-tron BMW řady 3 Ford Focus Genesis G70 Hyundai Nexo Jaguar I-Pace Mercedes-Benz třídy A Suzuki Jimny Volvo S60/V60 Volvo XC40V segmentu World Urban Car se utká těchto pět finalistů:
Audi A1 Hyundai AH2 / Santro Kia Soul Seat Arona Suzuki JimnyV segmentu World Luxury Car se utká těchto pět finalistů:
Audi A7 Audi Q8 BMW 8 Series Mercedes-Benz CLS Volkswagen TouaregV segmentu World Performance Car se utká těchto pět finalistů:
Aston Martin Vantage BMW M2 Competition Hyundai Veloster N McLaren 720S Mercedes-Benz AMG 4-door CoupeA v ekologickém segmentu World Green Car pětice složená z:
Audi e-tron Honda Clarity Plug-In Hybrid Hyundai Nexo Jaguar I-Pace Kia Niro EVI tento rok se dostalo na designovou kategorii World Car Design of the Year, která uzavírá výše zmiňovanou šestici. Každý z kandidátů na tuto cenu byl nejprve zhodnocen sedmičlennou komisí uznávaných odborníků na design, kteří následně o každém vozu sepsali krátký seznam doporučení, který měl novinářům v porotě usnadnit hlasování. Do výběru TOP 5 se tak dostaly vozy:
Citroen C5 Aircross Jaguar E Pace Jaguar I-PACE Suzuki Jimny Volvo XC40Závěrem tiskové zprávy ještě organizace připomíná, že anketa World Car Awards letos slaví již 15. výročí existence. Jejím cílem je zhodnotit situaci na mezinárodním trhu a ocenit automobilky v nadnárodním měřítku. Jejím cílem je tak v podstatě doplnit jednotlivé národní ankety, nikoliv s nimi soutěžit.
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představila světu svůj nejnovější crossover, Škoda Epiq. Nejdostupnější elektrické auto značky se dosud ukazovalo pouze jako designová studie, nyní se ale Epiq představil v Mnichově po boku dalších koncernových kompaktních crossoverů koncernu Volkswagen. Přestože detaily ohledně výbavy a cen zůstávají tajemstvím, víme, že cena by měla začínat na částce kolem 600 000 Kč. Sériová výroba započne už příští rok.
Minulý týden nám dělalo společnost velice příjemné SUV, které skvěle vypadá, výborně jezdí, má rozumný nájezd kilometrů a nestojí majlant. Potěší především řidiče, kteří si potrpí na špičkovou ergonomii, nízkou spotřebu a velmi dobré jízdní vlastnosti. Má to vůbec nějaký háček?
Kodiaq druhé generace už nějaký čas brázdí české silnice a tak se na trhu s ojetými vozy začaly objevovat první vlaštovky. Jednu takovou jsme si v nejnižší výbavě Selection vybrali do naší dnešní recenze. Jedná se o roční auto z Mototechny s nájezdem necelých 27 tisíc kilometrů za 940 tisíc, což je proti ceně nového vozu aktuálně úspora přes 250 tisíc korun. Má to nějaký háček?
Do dnešní recenze dorazil Elroq, který si v prodejích vede od uvedení na trh velmi dobře. Většinou testujeme auta v nejvyšších výbavách, ale tentokrát jsme záměrně do testu vzali co možná nejlevnější provedení, abychom zjistili, zda-li základní verze v testu obstojí.
Sháníte-li ojeté SUV se silným motorem, tak máte v nabídce sekundárního trhu s auty rozhodně z čeho vybírat. Mnoho lidí má rozpočet na rodinné SUV přibližně milion korun, což na nového Kodiaqa nestačí, na prémiové značky už vůbec ne. Dnešní recenze se podívá na zoubek 6 let staré Audi Q7, kterou za milion pořídíte. To je mimochodem podobná částka, za jakou koupíte modernizovaný Kodiaq RS první generace – co je lepší volba?
Čtyřková Octavia se po pěti letech dočkala faceliftu v rámci kterého přišlo několik inovací. Důležité ovšem je, že byl zachován charakter vozu, který si stále drží velice dobrou kombinaci praktičnosti a zábavy za volantem. Jedná se o nejsilnější Octavii, která kdy vznikla. Měli byste si ji koupit nebo se vyplatí porozhlédnout u sourozenecké Cupry, která nabízí ještě podstatně silnější exempláře?