O nálezu vzácných vozů v opuštěných kůlnách a garážích se píše poměrně často, nicméně objev jako je tento se příliš často nevidí. Pátrači po vzácných kouscích v opuštěných garážích se totiž povedl nález hned pěti zajímavých vozů, jejichž celková hodnota dosahuje téměř 163.6 milionů korun. Dva z těchto kousků jsou přitom historicky i sběratelsky velice cenné skvosty.
Tom Cotter, který provází sledující YouTube kanálu "Hagerty" po opuštěných garážích, se v posledním dílu pořadu "Barn Find Hunter" podělil o svůj objev, který mu můžeme všichni jen tiše závidět. V jedné téměř 30 let opuštěné garáži v Severní Karolíně totiž objevil rovnou pět zajímavých automobilů, přičemž dva z nich pochází z šedesátých let a hodnota každého šplhá do milionových částek.
V opuštěné garáži totiž kromě staré sekačky na trávu stálo starší BMW e30, Morgan s motorem V8 a sotva zajetý Triumph TR6. Hlavními hvězdami se však stala zářivě červená Shelby Cobra 427 a stříbrné Ferrari 275 GTB "Long-nose" s hliníkovou karoserií a zachovalým modrým vinylovým interiérem. Oba vozy se navíc vyznačují motory, které nebyly úplně obvyklé.
Vozy stály bez hnutí od roku 1991, jak vysvětluje hned na začátku videa dobrý kamarád majitele. V tomto roce totiž během nehody na závodech motocyklů zemřel jediný mechanik, kterému majitel vozidel důvěřoval natolik, aby ho nechal vozy opravovat. Většina z nás by nejspíš začala hledat jiného schopného mechanika, nicméně majitel své vozy prostě zamkl v garáži a nejezdil s nimi.
Na jednu stranu se tak připravil o úchvatné zážitky z řízení těchto skvostů, na druhou stranu však vozidla odstavená v temném a suchém prostředí garáže, s minimálním nájezdem, získala na hodnotě.
Obě jsou sice zaprášená a obě by jistě potřebovala menší servis, nicméně jinak jsou v téměř dokonalém stavu. Na Ferrari bude stačit pouze vyčistit exteriér a interiér, vyměnit náplně a pár součástek a vůz může na silnice. V případě Shelby pak bude potřeba ještě odstranit velká myší hnízda a celý interiér důkladně vydesinfikovat. Podle Toma Cottera jsou jinak vozy v opravdu neuvěřitelně dobrém stavu a díky nízkým nájezdům se jedná pravděpodobně o ty nejzachovalejší kousky na světě.
Pokud tedy majitel obě vozidla uvede do provozuschopného stavu, má velkou šanci, že na některé z automobilových aukcí mu každé z nich vydělá pár milionů dolarů. Celkovou hodnotu všech automobilů z garáže pak lidé z webu Road And Track odhadují na 8 milionů dolarů, tedy cca 163.6 milionu korun.
Na lyžování do Alp jezdí kde kdo. My jsme si pro zimní dovolenou vybrali český rodinný ideál v podobě nové Škody Kodiaq. Jeli jsme ve 4 lidech do přibližně 400 km vzdáleného Rakouska. Bohužel sněhu příliš nebylo, takže jsme neměli prostor otestovat pohon všech kol. S jakou spotřebou to plně naložený Kodiaq zvládl?
Na začátku roku 2024 dorazila na trh zcela nová, v pořadí už druhá generace tohoto modelu. Proměnou neprošel jen vzhled karoserie, ale také interiér, přičemž úpravy se dotkly i techniky – konkrétně podvozku a nabídky motorizací. V této recenzi se podíváme na to, zda nová generace skutečně představuje posun oproti svému předchůdci, který už má něco za sebou. Zároveň se zaměříme i na otázku, jak si v přímém srovnání stojí Kodiaq vůči Superbu.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.