Kdykoliv se bavíme o aukci slavných aut, většinou se jedná o automobil hudební legendy či filmové hvězdy. Tentokrát se však dostáváme na opačné spektrum žebříčku popularity, neboť majitelem tohoto jinak nádherného Mercedes-Benz 770K Grosser Open Tourer byl jeden z nejhorších diktátorů světové historie, Adolf Hitler.
Hitler užíval celou řadu automobilů značky Mercedes Benz, nicméně tento konkrétní kousek byl vyroben v roce 1939 a následně byl přiřazen Hitlerovu osobnímu řidiči a důstojníkovi SS jménem Erich Kempka. Vůz nesloužil jen Hitlerovi, ale často v něm byli převáženi i vysocí hodnostáři a objevil se také na několika velkolepých nacistických přehlídkách mezi lety 1939 až 1941.
Vzhledem k tomu, jak významní představitelé onoho zrůdného režimu ve voze cestovali, bylo potřeba zajistit jejich zvýšenou ochranu. Kvůli tomu byl vůz vybaven několika odolnými pancéřovými pláty po stranách i zespoda. Kromě toho dostal neprůstřelné čelní sklo a za sedačkami mohl být vytažen silný neprůstřelný panel, který měl odvrátit jakékoliv hrozby.
Aby si vůz s podobnou "přídavnou výbavou" poradil, musel dostat i pořádný motor. To, co se ukrývá pod protáhlou kapotou, je však kousek mechanického umění. Inženýři z Mercedesu sem totiž ukryli 7.7 litrový kompresorem přeplňovaný řadový osmiválec o výkonu cca 230 koní, který byl spojen s pětistupňovou manuální převodovkou. I když se na fotky motoru podíváme dnes, desítky let od jeho výroby, stále nad jeho zpracováním a krásou tiše žasneme.
Vůz, který nabídne aukční společnost Worldwide Auctioneers 17. ledna na své akci v Scottsdale, budí rozpaky a možná i morální dilema. Je jasné, že má obrovskou historickou hodnotu, nicméně kdo bude ochoten platit tolik peněz za věc, jejíž prvním vlastníkem bylo takové monstrum? Sama aukční společnost si je celé kontroverze dobře vědoma, proto již přislíbila, že 10 % získané částky poputuje na vzdělávání o Holokaustu a předcházení podobných zrůdností.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.