K poskytování služeb, cílení reklam a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používáním webu s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace

Jak bezpečně předjíždět na sněhu? Tipy, které vám pomohou udržet se na silnici

-mao / AutoRoad.cz, 18. prosince 2017, 15:52 Google+

S prvním sněhem na silnicích je potřeba zcela přehodnotit svůj přístup k jízdě a do značné míry poupravit své návyky. Totéž by se mělo týkat i předjíždění, které je nebezpečným manévrem samo o sobě, nicméně na sněhu je ještě náročnější. Někdy však není jiného zbytí.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: pixabay.com

Sdílejte článek

V zimních měsících bychom si měli předjíždění obzvláště promyslet a pokaždé zvážit, zda nebude bezpečnější pokračovat na naší cestě pomaleji ale bezpečněji. Chápeme však, že někdy to zkrátka jinak nejde a předjetí je nevyhnutelné. Jak tedy správně postupovat?

Tato technika se bohužel v autoškolách příliš neprobírá a za správný postup si většinou připlatíte několik tisíc na různých řidičských kurzech a školách smyku. Pokud tedy cestujete na sněhu často a v zimních měsících se bez automobilu neobejdete, rozhodně doporučujeme tuto možnost zvážit. Pokud na to ale nyní nemáte čas, pokusíme se vám prostředkovat rady, které jsme našli doma i v zahraničí.

Jak už jsme několikrát opakovali, během jízdy na sněhu je velice důležitá plynulost - jak při řízení, tak při práci s pedály. I když se dostanete do neznámé situace, která je na první pohled děsivá, pokuste se zareagovat v klidu a rozhodně se vyvarujte prudkým reakcím jako je razantní dupání na brzdu či prudké trhání volantem.

Pokud tedy potřebujete předjet, nebo jen změnit pruh na dálnici, vždy si k tomu nechte dostatečnou časovou rezervu. Ještě než se pustíte do samotného manévru, několikrát se podívejte do zpětného zrcátka, pořádně zkontrolujte horizont, dejte včas blinkr a naberte potřebnou rychlost. Jakmile jste stoprocentně připraveni, vyšlápněte spojku a plynule začněte přejíždět do vedlejšího pruhu.

Je pravděpodobné, že přitom vůz zpomalí a vy ucítíte ve volantu divné rázy, jak bude vůz překonávat sníh nahrnutý na středu silnice. Právě tady je zapotřebí nezmatkovat, pevně držet volant, koukat se směrem, kterým chci jet a pokračovat v manévru. Jakmile přejedete do vedlejšího pruhu, srovnejte kola do přímého směru, plynule pouštějte spojku a přidávejte plyn. I zde je totiž plynulost zvláště důležitá, aby nedošlo k zablokování či prokluzu kol.

Záběrů neúspěšného pokusu o předjetí na sněhu je bohužel plný internet (0:20) | zdroj: youtube.com

Předjíždět / přejíždět z pruhu do pruhu zkrátka není na sněhu žádná sranda a vždy je zapotřebí mít dostatek času. Pokud si tedy nejste jistí, že manévr dokážete uřídit a že ho dokážete stihnout včas, raději si ho odpusťte a dorazte do cíle později, ale živí a zdraví.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Jak bezpečně předjíždět na sněhu? Tipy, které vám pomohou udržet se na silnici

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Elektrický Volkswagen je připraven lámat rekordy, kvalifikaci vyhrál o 11 sekund!

Na trhu nových i ojetých automobilů se dá najít celá řada zajímavých kabrioletů i roadsterů. Většina potěší hlavně při klidné jízdě, hrstka z nich má však i sportovní nadání

Na co se připravit před koupí kabrioletu?

ilustrační foto

Komu nejvíc škodí výfukové zplodiny? Nejzranitelnější jsou ti nejmenší

Hybridní vozy už parkují v Praze zdarma

Parkování v Praze zdarma? Jde to...

Starý lodní kontejner se proměnil ve zlatý důl. Desítky součástek na klasické sportovní vozy byly oceněny na 23.4 milionu korun

Harampádí v hodnotě 23 milionů? Starý kontejner vydal poklady, které nemají obdoby

Toyoda AA replika

Co vše se dá najít v Rusku? Nejstarší Toyota světa sloužila jako traktor

reklama
reklama

Doporučujeme

Ilustrační foto

Většina řidičů porušuje zákon a ani o tom neví. Jak poznáte, že jste jedním z…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Čelní srážka s kamionem? Volvo opět ukázalo, jak neuvěřitelně bezpečná auta umí postavit

  2. Nejlevnější nová auta na českém trhu? Tohle pořídíte do 250 tisíc

  3. Škoda VOS? Obrněný speciál komunistických papalášů jezdil po kolejích rychleji než na silnici

  4. Co dokáže napáchat automatická myčka? Tohle je důvod, proč se vždy držet instrukcí

  5. Tady je specifikace nového BMW řady 8. Jedna věc však mnohé zklamala

  6. Nejslavnější policejní kontrola? Tohle zastavení se stalo hitem internetu

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud