Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou silnice černé? Američtí vědci přišli s přelomovým nápadem - přebarvit silnice na bílo. A důvodů, proč to udělat, je hned několik.
Každý člověk se selským rozumem si dokáže odůvodnit, proč by měly být silnice černé. Nejen, že je to barva velice praktická a těžko zašpinitelná, navíc ani neodráží tolik nepříjemné sluneční paprsky. To je například i důvod, proč se světlé palubní desky dělají spíše výjimečně. Pro řidiče a spolujezdce je totiž odrážející se světlo za slunných dní velice nepříjemné. Vědci v bílé barvě vozovky vidí ale jiný, vyšší smysl.
Nápad, přebarvit vozovky na bílo, přišel spolu s ostatními nápady, jejichž hlavní účel spočívá v úsporách energií, peněz a hlavně, v boji s globálním oteplováním. Ač se nám takové řešení nemusí zdát v žádném ze zmíněných bodů účinné, z dlouhodobého hlediska jsou vědci přesvědčeni o opaku. Navíc, jak opět dokazuje přiložené video, implementace celého projektu není ani nijak složitá a jednotlivé konstrukční vrstvy vozovky by zůstaly beze změny.
Stále jsme ale nezmínili hlavní důvod, proč by měla vozovka s bílým povrchem pozitivně ovlivnit nejen boj s globálním oteplováním, ale i naše peněženky. Důvod je ale ve skrze prostý. To, že černá barva absorbuje teplo je fakt, který všichni dobře víme. Bílé silnice by tedy měly zásadní vliv na snížení teploty uvnitř města. Vědci si dokonce dovolili spočítat, že pokud by aplikovali bílý povrch na 35% ulic v Los Angeles, město by tak teoreticky mohlo ušetřit až 100 milionů dolarů.
I když se už vědci ve videu nezmiňují, o jaké konkrétní úspory a za jak dlouhou dobu by se mělo jednat, je zřejmé, že mají na mysli nejrůznější výdaje spojené s vysokými teplotami. Studenými nápoji a klimatizacemi počínaje, vysokými výdaji na boj s globálním oteplováním konče.
Minulý týden nám dělalo společnost velice příjemné SUV, které skvěle vypadá, výborně jezdí, má rozumný nájezd kilometrů a nestojí majlant. Potěší především řidiče, kteří si potrpí na špičkovou ergonomii, nízkou spotřebu a velmi dobré jízdní vlastnosti. Má to vůbec nějaký háček?
Kodiaq druhé generace už nějaký čas brázdí české silnice a tak se na trhu s ojetými vozy začaly objevovat první vlaštovky. Jednu takovou jsme si v nejnižší výbavě Selection vybrali do naší dnešní recenze. Jedná se o roční auto z Mototechny s nájezdem necelých 27 tisíc kilometrů za 940 tisíc, což je proti ceně nového vozu aktuálně úspora přes 250 tisíc korun. Má to nějaký háček?
Do dnešní recenze dorazil Elroq, který si v prodejích vede od uvedení na trh velmi dobře. Většinou testujeme auta v nejvyšších výbavách, ale tentokrát jsme záměrně do testu vzali co možná nejlevnější provedení, abychom zjistili, zda-li základní verze v testu obstojí.
Sháníte-li ojeté SUV se silným motorem, tak máte v nabídce sekundárního trhu s auty rozhodně z čeho vybírat. Mnoho lidí má rozpočet na rodinné SUV přibližně milion korun, což na nového Kodiaqa nestačí, na prémiové značky už vůbec ne. Dnešní recenze se podívá na zoubek 6 let staré Audi Q7, kterou za milion pořídíte. To je mimochodem podobná částka, za jakou koupíte modernizovaný Kodiaq RS první generace – co je lepší volba?