Povinnost mít na svém voze zimní pneumatiky končí s posledním březnovým dnem. Ministerstvo dopravy ale nabádá řidiče, aby se neunáhlili na letní pneumatiky ještě nepřezouvali. Chladné počasí totiž může stále přinést sněhovou nadílku.
"Řidiči by měli výměnu zimních pneumatik za letní zvážit," řekl Jaroslav Deml (ODS), náměstek ministra dopravy. Letní pneumatika s klesající teplotou tuhne, a pokud budou pneumatiky úplně tvrdé, hůře přilnou k povrchu vozovky a více kloužou.
Před rokem bylo okolo prvního dubna teplo, sluníčko svítilo a teploměr ukazoval 20 °C. "Podle aktuální předpovědi mohou teploty na přelomu března a dubna stále klesat pod nulu. Čekat se dají sněhové přeháňky a může se tvořit ledovka," varuje ministerstvo.
Povinnost mít zimní pneumatiky skončí v neděli, řidiči museli mít podle zákona od 1. listopadu zimní pneumatiky vždy, pokud se na vozovce nacházela souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza.
V pokračování našeho dlouhodobého testu se vrhneme na to, jak „čtyřka“ po faceliftu jezdí a zda-li je motor důstojnou volbou do takto charismatického vozu s krásným interiérem. Nechybí ani nějaké ty vady na kráse a finální hodnocení.
Praha zpřísnila pravidla parkování pro elektromobily a plug‑in hybridy. Zvýhodnění zůstává pouze rezidentům s čistě elektrickým nebo vodíkovým pohonem, zatímco ostatní – včetně firem a živnostníků bez pražského sídla – platí plnou cenu i za svá elektrická vozidla. Parkování i dobíjení však mohou firmy vyřídit jedinou Energokartou v aplikaci, která zároveň umožňuje plug‑in hybridům pohodlně zaplatit i tankování.