První model řady Z, automobilky BMW, slaví výročí 25-ti let od uvedení na trh. Oficiální Klub vozů Z1 organizuje speciální akci, která umožní členům klubu návštěvu mnichovské továrny automobilky BMW v pátek 8. června. Ve stejný den pojede spanilá jízda více než sto modelů Z1 k bránám muzea BMW, kde si vozu budou moci prohlédnout i ostatní návštěvníci.
Účastníci spanilé jízdy dostanou možnost prohlédnout si sbírku BMW Group Classic, která není veřejnosti přístupná. Další perličkou pro účastníky bude možnost prohlédnout si továrnu BMW Technik GmbH v Mnichově, kde byl vůz Z1 vyvíjen a následně vyráběn.
Model Z1 byl představen v roce 1987 na frankfurtském autosalónu. Výroba vozu probíhala do roku 1991 v celkovém objemu cca 8000 kusů. Malý roadster byl postaven na základech trojkové řady generace E30. Pod kapotou vozu byl jediný motor, konkrétně řadový šestiválec s objemem 2,5 litru a nejvyšším výkonem 170 koní, vybraný z modelu 325i.
Nejznámějším prvkem modelu Z1 jsou dveře, které se elegantně zasouvají do prahů. Tento charakteristický prvek automobilka na žádném dalším modelu nepoužila.
V loňském roce jsme si do testu vzali hned několik lehce ojetých SUV z prémiového segmentu. Začalo to s Audi Q5, BMW X3 a minulý týden jsme přidali do party Volvo XC60. Vyzkoušeli jsme i aktuální generaci Lexusu NX. Bylo tedy na čase sáhnout také po Mercedesu GLC a zjistit, kdo je skutečným králem této třídy.
Oblíbené středně velké SUV ze světa prémiových značek, které má rozhodně co nabídnout. Volvo XC60 boduje designem, bezpečností i univerzálností, ale ne všechno je zlato, co se třpytí. Dobrou zprávou je, že dnes se dá pořídit za velmi zajímavé peníze, díky čemuž jde o překvapivě dostupné a velmi univerzální auto pro široké spektrum zákazníků.