V období leden až červen 2021 bylo v zemích Evropské unie registrováno 356 469 nových osobních bateriových elektrických vozidel. Meziroční nárůst o 201 193 vozidel znamenal +130 %. Nejvíce uvedených vozidel bylo evidováno v Německu, Francii, Itálii, Švédsku a Nizozemí. Prakticky ve všech zemích se meziročně počet uvedených vozidel zvýšil, v České republice bylo letos registrováno 1 262 osobních BEV, meziročně pouze o 8 více, tj. +0,6 %. V uvedeném srovnání tak došlo v Česku k nejnižšímu nárůstu registrací ze všech zemí Evropské unie.
„V letošním roce se v České republice významně zvýšil zájem o plug-in hybridní vozidla, kterých bylo v uvedeném období registrováno 2 187, meziročně o 1 442 více, tj. +194 %. S 389 registracemi byl mezi BEV největší zájem o Škodu ENYAQ, 500 registrací PHEV si pak připsala Škoda Octavia," uvádí Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu v. v. i. Registrace nových osobních vozidel v období leden-červen 2021 v zemích EU:- 445 900 PHEV vozidel (plug-in hybrid), 8,5% podíl, meziročně +214,0 %- 356 469 BEV vozidel (bateriové elektrické), 6,8% podíl, meziročně +129,6 %- 27 846 NGV, LPG, E85 vozidel (plynové, ethanolové), 0,5% podíl, meziročně +9,6 %
V průběhu ledna až června 2021 bylo v zemích EU evidováno 5 254 109 nových osobních vozidel, což představovalo meziroční nárůst o 24,2 %. Elektrická a plynová vozidla si v součtu připsala 830 215 registrací, meziročně o 507 521 více, tj. +157 %. V České republice se v letošním roce na všech registracích podílela BEV 1,1 %, PHEV 2,0 % a NGV+LPG 0,4 %. V součtu se tak uvedená vozidla podílela 3,5 %, v zemích EU činil průměr 15,5 %, České republice v tomto smyslu patřila 18. příčka. Mírně vyšší podíl byl v součtu evidován v Lotyšsku, Estonsku a Maďarsku, naopak nižší podíly byly evidovány v Bulharsku, na Slovensku a v Polsku. Nejvyšší podíl registrací BEV (13,1 %) a PHEV (26,9 %) byl evidován ve Švédsku, naopak nejnižší podíl byl evidován na Kypru.
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představila světu svůj nejnovější crossover, Škoda Epiq. Nejdostupnější elektrické auto značky se dosud ukazovalo pouze jako designová studie, nyní se ale Epiq představil v Mnichově po boku dalších koncernových kompaktních crossoverů koncernu Volkswagen. Přestože detaily ohledně výbavy a cen zůstávají tajemstvím, víme, že cena by měla začínat na částce kolem 600 000 Kč. Sériová výroba započne už příští rok.
Minulý týden nám dělalo společnost velice příjemné SUV, které skvěle vypadá, výborně jezdí, má rozumný nájezd kilometrů a nestojí majlant. Potěší především řidiče, kteří si potrpí na špičkovou ergonomii, nízkou spotřebu a velmi dobré jízdní vlastnosti. Má to vůbec nějaký háček?
Kodiaq druhé generace už nějaký čas brázdí české silnice a tak se na trhu s ojetými vozy začaly objevovat první vlaštovky. Jednu takovou jsme si v nejnižší výbavě Selection vybrali do naší dnešní recenze. Jedná se o roční auto z Mototechny s nájezdem necelých 27 tisíc kilometrů za 940 tisíc, což je proti ceně nového vozu aktuálně úspora přes 250 tisíc korun. Má to nějaký háček?
Do dnešní recenze dorazil Elroq, který si v prodejích vede od uvedení na trh velmi dobře. Většinou testujeme auta v nejvyšších výbavách, ale tentokrát jsme záměrně do testu vzali co možná nejlevnější provedení, abychom zjistili, zda-li základní verze v testu obstojí.