Třetí závod seriálu rally podniků s názvem GPD Rally cup 2017 se uskutečnil v polovině března. V plánu byl původně start na polygonu ve Vysokém Mýtě, bohužel nekorektní jednání nájemce bylo důvodem změny areálu. „GPDéčko“ se tak opět vrátilo na sever Moravy, a to na ostravský polygon Centra bezpečné jízdy Libros. Okruhová rychlostní zkouška o délce 3,2 km se jela celkem 6x . Závod byl rozdělen do tří sekcí, v dopolední se jely tréninky a 2 rychlostní zkoušky, odpoledne se jely zbylé čtyři erzety. Možnost najet první závodní kilometry na asfaltu využilo deset posádek v kategorii dvoukolek a stejný počet soutěžících byl i v kategorii čtyřkolek.
Hlavním favoritem na vítěze ve dvoukolkách byl pasován Marcel Svačina s Peugeotem 208 R2. Pět nejrychlejších časů z šesti erzet, které se srovnaly do rozdílu necelých dvou sekund, to byl výsledek nejrychlejšího jezdce v kategorii F2 a celkové 5. místo pro Marcela Svačinu. Dalším jezdcem v pořadí, který dokázal jednu rychlostní zkoušku vyhrát, byl polský jezdec Sebastian Puzoň s Renaultem Clio. Sebastian předvedl výborný výkon a po čtyřech odjetých erzetách ztrácel na první příčku 2 sekundy, ale v poslední sekci nedokázal najít recept na výborně jedoucího Svačinu a v cíli mu patřila druhá příčka ve třídě a šestá absolutně. Třetí místo v kategorii F2 a 10. v absolutním pořadí, to byl výsledek Patrika Brtníčka s cupovým Opelem Adam. Patrik si do Ostravy přijel hlavně vyzkoušet auto na letošní sezónu a výsledek na bedně byl rozhodně dobrým začátkem.
Nepopulární „brambora“ za čtvrté místo patřila Lubomíru Brtníčkovi také s cupovým Opelem Adam. Na stupně vítězů chyběly Lubomírovi necelé 4 sekundy. Nejvyrovnanější výkon ve dvoukolkách předvedl Zbyněk Harásek s Renaultem Clio. Rozdíl ve všech šesti výsledných časech byl maximálně 1.1 sekundy, a v cíli z toho bylo pěkné páté místo. Šestou příčku si z Ostravy odvezl polský jezdec Janusz Stebel s Hondou Civic, který dokázal porazit o 6,3 sekundy Viktora Mechla se stejným vozem, tomu tak patřilo místo sedmé. Osmý odjížděl z Librosu pravidelný účastník „gepédéčka“ Rosťa Kovařčík s Felicií Kit car. Deváté a desáté místo patřilo jezdcům startujícím s vozy BMW E30. Oba si jízdu smykem náramně užívali a v osobním souboji byl na konec rychlejší Marcel Látal před Josefem Peřinou.
Boj o umístění v absolutním pořadí na bedně se tentokráte nekonal, i když do poslední rychlostky neměl nikdo nic jisté, a i malá chybička by byla rozhodující. S náskokem osmi sekund si první místo odvezl Antonín Tlusťák s krásnou Fabií R5. Druhá příčka patřila Silvestru Mikuláštíkovi s Octávií WRC, který se stal vítězem jízdy pravidelnosti. Všech 6 časů se Silverovi podařilo srovnat do sedmi desetin sekundy. Vyrovnaný výkon předvedl Jaroslav Podešva se Subaru Impreza 22B. Jára postupně zrychloval a obsadil 3. místo absolutně a první v kategorii N4. Bramborovou medaili v absolutním pořadí a druhou v N4 získal třebíčský jezdec Martin Hudec s Mitsubishi Lancer EVO 9.
Sedmé místo absolutně a 3. v N4 obsadil Lukáš Čala s Mitsubishi Lancer EVO IX z dílen K.I.T. racing. Osmý celkově a 4. ve třídě, to byl výsledek Lukáše Matěny startujícím s identickým vozem Mitsubishi Lancer EVO 9. Devátý absolutně a pátý ve třídě dojel Zbyněk Šantavý také na Mitsubishi EVO 9. Smůlu si tentokrát vybral Drahomír Kubica s Mazdou 323 (ex. Béreš) a Tomáš Hradecký s EVO devítkou. Oba zastavila porucha převodovky již v tréninkových jízdách.
Závěrem bych rád poděkoval jménem pořadatele Centru bezpečné jízdy Libros Ostrava za poskytnutí areálu, zázemí a podporu při pořádání tohoto závodu. Velice si této spolupráce vážíme.
Další podnik GPD Rally cupu je naplánován na sobotu 29. 4. 2017, a to na Polygonu Tatry truck v Kopřivnici.
Autor: Jaroslava Krčmářová
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.