Jako na houpačce, tak se v letošní sezoně cítila rodinná dvojice Michal a Ivan Horákovi. Po dobrých výsledcích přišly výpadky a z útoku na konečné umístění ve třídě 6 na bedně, zbylo „až“ sedmé místo. Do příští sezony vstoupí Horákovi se změnami.
S velkými ambicemi vstupovali do sezony 2014 Michal a Ivan Horákovi. Ve třídě 6, kam vůz Škoda Fabia R2 připravovaný týmem Montrago spadal, si potajmu kladli vysoké cíle. V průběhu roku startovali v šesti sprintech, z toho tři závody zůstaly nedokončené. Poprvé se v letošním roce postavili syn s otcem na start dubnové Valašské rally. „Do úvodního sprintu jsme nastupovali nadšeni, ale jako by nám nebylo přáno. Na úvodní zkoušce nám přeběhla srna těsně před kapotou, což nás lehce rozhodilo, a z toho pak vyplynula i chyba na další zkoušce, kde jsme probrzdili odbočení. Na dalších zkouškách už jsme se chytili a zajížděli solidní časy. Na předposlední erzetě ovšem prasklo oko čepu řízení na těhlici LP kola. Naštěstí se to stalo na pomalejším úseku a RZ jsme pomalu dojeli. Být to v kalupu pří prudkém dobrzďování a odbočení, tak nás bouda asi neminula. Nikde jsme nic netrefili, zřejmě únava materiálu,“ popsal dění v úvodním sprintu sezony Ivan Horák. Spravit chuť si chtěla olomoucká dvojice při Rallysprintu Kopná a start to byl úspěšný.
V závodě přešel Michal na pneumatiky Pirelli a jejich funkčnost si velice pochvaloval. Ostrá jízda sice přinesla i menší technické problémy, ale posádka vše zvládla na výbornou a mohla při slavnostním vyhlášení stanout na bedně. „V průběhu závodu jsme katovali jednu zatáčku více, než jsme měli, a náraz odnesla lyžina pod motorem spolu s utrženým stabilizátorem. Mechanici z Montraga zapracovali v servisu na jedničku a poškození opravili. V závěru Kopné jsme pak měli ještě problémy s interkomem, ale 3. místo ve třídě jsme si již nenechali vzít,“ zavzpomínal na první pohárem oceněný start v letošní sezoně Michal Horák. V absolutní klasifikaci dokončili Horákovi Kopnou na 19. místě absolutně a čtvrtá příčka v dvoukolkách posádku jistě taky potěšila. Po radosti přišel smutek. Třetí a čtvrtý sprint sezony, respektive Rally Pačejov a Rally Vyškov zůstaly pro Michala s Ivanem nedokončeny. Pačejovský sprint začala rodinná posádka velmi dobře a zajetými časy se zařadila na druhé místo ve třídě za Ondru Bisahu. „V Pačejově se nám docela dařilo, ale pouze do 4. RZ, kde jsme podcenili jeden z horizontů, na kterém jsme skočili více, než jsme měli, a auto se dostalo půlkou do trávy mimo silnici. Proto jsem se rozhodl závodničku pustit do pole, ale po pár metrech najednou zakopla a udělala dva kotrmelce. Bohužel byl v trávě schovaný betonový kvádr,“ přiblížil jedinou havárii v sezoně Michal Horák. Nejistota po havárii se projevila i na rally v Vyškově.
„Na hanácké soutěži jsme se chtěli rychle dostat do závodu, ale jednoduše se nedařilo. Nejprve zrušili po havárii Petra Zedníka úvodní zkoušku a v následující jsem kupil mnoho chyb. Ta největší přišla na páté zkoušce, kde jsme sklouzli do příkopy plné bahna a odsud vyjeli až za pomocí těžké techniky. Tři nedokončené sprinty nám zhatily naše plány atakovat bednu, ale je to pouze rally,“ bere výpadky se sportovním nadhledem Michal Horák. Do konce sezony zbývaly závěrečné dva podniky, ale ani tady neměla posádka na růžích ustláno. Rally Jeseníky Michal s Ivanem dokončili na 3. místě ve třídě, 5. místě v dvoukolkách a 17. místě absolutně. „Ač výsledek vypadá dobře, závod pro nás byl trápením. Na začátku nás potrápil interkom, takže jsem musel na Michala křičet. Později jsme zajížděli slušné časy, ale jízdní projev nebyl dobrý. Stále byla znát nejistota, a to se pak jede velmi špatně. Auto jsme ovšem dovezli až na rampu celé, rozpaky však zůstaly,“ vrátil se k domácímu závodu Ivan Horák. Poslední sprint se jel tak, jak bývá zvykem na Valašsku.
Rally Vsetín posádka dokončila, ale slovo úspěšně je zakázané v tomto případě použít. „Celý závod jsme se trápili. Nedůvěra v sebe i auto se výrazně projevila a upřímně jsme byli rádi, že sprint pro nás skončil,“ nešetřil kritická slova Michal. Rodinná posádka dokončila závěrečný sprint na 9. místě ve třídě 6, 13. místě v dvoukolkách a absolutně to bylo 31. místo. V konečném účtování Michal s Ivanem posbírali 32 bodů, což stačilo posádce pouze na 7. místo ve třídě. Mezi dvoukolkami to bylo místo deváté za 22 bodů. Snad jedinou radost zažívali kluci v Hustopečích, kde v rámci testu startovali v Poháru ČR v rally s Peugeotem 208 VTi R2. Horákovi jeli mimo klasifikaci, ale po součtu časů by si dojeli pro pohárové absolutní vítězství.
„Svezení s peugeotem bylo skvělé a hodně rozdílné od fábie. Možná i to nás vedlo k rozhodnutí změnit pro příští sezonu vůz i tým. Tím už tak trochu předesílám, že naši fanoušci nás ve fábii v příštím roce neuvidí. Na konci sezony jsme hledali vůz i zázemí a našli ho v týmu Sparrow, se kterým jsme se dohodli na další spolupráci. Startovat bychom měli ve dvoudenních soutěžích MČR,“ nastínil největší změny Ivan Horák. „Chtěli bychom poděkovat týmu Montrago a mechanikům, kteří se nám v průběhu letošního roku starali o fabii. Poděkování patří také všem obchodním partnerům, manažerovi Milanu Korčákovi, rodině, přátelům a všem fanouškům, kteří nás v průběhu roku podporovali. Věřím, že v příštím roce budeme silnější, proto nám zachovejte přízeň a držte nám palce,“ poděkoval i za tátu nejbližším Michal Horák.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?