„Vlčákovo“ stoupání výsledkovými listinami nadále pokračuje. Po úspěchu na Kopné dokázal svoji fabii provést nástrahami tratě i v Hustopečích a jako třešničku na dortu si poprvé na „velké“ soutěži vychutnal stupně vítězů v absolutním hodnocení. Spolu s Richardem Lasevičem skončil třetí, a jelikož před sebe pustil pouze dvojici profesionálů Václava Pecha a Miroslava Jakeše, dalo by se říci, že ze svých možností vytěžil maximum.
Posádka Svarmetal Motorsportu startovala na Agrotec Petronas Syntium rally Hustopeče po roční pauze, způsobené snahou ušetřit „pegyho“ od bolístek ze šotolinových úseků. „Naposledy jsem zde startoval v roce 2012. Několikeré průjezdy šotolinových pasáží se tehdy na voze podepisovaly tak, že jsme jen sčítali škody a odpadlé nárazníky. Proto jsme se rozhodli loňský ročník vynechat. Fabia je ale čtyřkolka a letos jsme sem přijeli s nadějí, že si se zdejšími tratěmi dokáže poradit o poznání lépe než peugeot,“ doufal před startem pilot.
A nemýlil se. Vyjádříme-li dění na trati trochu expresivněji, tak trojlístku Vlček, Lasevič, Fabia S2000 jihomoravské víno mimořádně chutnalo. Páteční kličkování mezi vinohrady zakončili čtvrtým místem a mohlo to být dokonce ještě lepší, nebýt nečekaných problémů v závěru dne. „Na okno jsme si před poslední „erzetou“ nastříkali z ostřikovače nějaký olej a skoro nic jsme z auta neviděli. Při hledání, kudy vede trať, jsme dvakrát byli venku a zhasl nám motor,“ prozradil při nájezdu do večerního servisu spolujezdec Richard Lasevič. Zmíněné problémy stály posádku fabie přibližně 20 sekund a ve výsledcích znamenaly propad za Jana Jelínka. Sobotní etapa však byla dostatečně dlouhá na to, aby Martin s Richardem vývoj v boji o bronz zkusili zvrátit…
Martin zkoumá co to má za kapalinu na okně
„Vlčákův“ plán získat třetí místo začal nabírat reálnější podobu po třetí sobotní „erzetě“. Na té totiž z náskoku Jana Jelínka ubylo třináct sekund (také zásluhou jeho chyby v odbočení) a síly obou soupeřů se vyrovnaly. Rozhodovat měla závěrečná trojice „erzet“ s celkovou délkou více než 40 km. Na těch se ukázal v lepším světle Vlček, který na prostředním úseku dokonce zajel druhý čas a jedinou „erzetu“ před cílem se probojoval na bronzový post.
Zmíněný stav nezměnila ani závěrečná „polookruhovka“ u Starovic, která byla po požáru imprezy Sebastiana Frycze pro přední posádky zrušena. Martin Vlček s Richardem Lasevičem si tak na závěrečný ceremoniál přišli pro nekonečnou řadu pohárů za třetí místa v Evropské rally trofeji, v Mezinárodním mistrovství ČR v rally a v Mistrovství zóny - střední Evropa. „Loni se mi podařilo vyhrát Valašskou rally, ale tehdy se nesešla tak silná konkurence. Třetí místo z Hustopečí proto považuji za svůj životní výsledek. Pokud jde o můj výkon, neustále se snažíme posunovat hranici a pořád nevím, kam až to půjde. V Hustopečích to bylo obzvlášť složité, protože na vložkách se často střídal rytmus a povrch, což kladlo na jezdce obrovské nároky. Přeprogramovat v těchto úsecích hlavu není žádná sranda. Vítězství v souboji s Honzou Jelínkem si vážíme, protože jsme do něj dali velké nasazení a byli jsme nuceni závodit až do konce,“ shrnul své účinkování „Vlčák“, který se díky hustopečskému výsledku probojoval na páté místo průběžné tabulky Mezinárodního mistrovství ČR v rally.
Richard Lasevič hledal pro odůvodnění jejich úspěšné stíhací jízdy vědečtější vysvětlení. „Matematicky se to dalo předpokládat, když při součtu umístění jednotlivých dnů za Krumlov (10+11) a Šumavu (6+11) a první den Hustopečí (4) vyjde 42, to podělíme šesti závodními dny a vyjde 7. Od toho odečteme číslovku čtyři (auto má přece čtyři kola) a vyjde nám umístění na třetím fleku. To je přece jednoduchá matematika,“ řekl s úsměvem.
Pro zajímavost dodejme, že dvojice Svarmetal Motorsportu je aktuálně jedinou posádkou, která se drží v první pětce obou českých seriálů (rally i sprintrally). Kolotoč automobilových soutěží se však točí dál a Martin s Richardem se již těší na blížící se Rally Bohemia, která se uskuteční v termínu 11. – 13. července.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?