Valašská Rally byla pro posádku KRTZ Racing Teamu Patrik Rujbr – Richard Nesvadba úvodní soutěží v sezóně 2012. Tradiční Valaška se opět jela na konci měsíce března a oproti loňskému roku byla „až“ druhou soutěží Mediasport Mezinárodního mistrovství ČR v rally.
Ještě před samotnou soutěží si mohly některé posádky vyzkoušet své vozy na shakedownu, čehož využil i Patrik s Richardem. „Před startem soutěže jsme ještě absolvovali krátký test na letišti v Biskupicích, ale byl to pouze kratičký test,“ říká Richard Nesvadba a Patrik Rujbr dodává: „Shakedown byl pro nás vítaný, mohli jsme si pořádně odzkoušet auto a ještě před startem jsme měnili mapu diferenciálu.“
Samotná soutěž odstartovala o půl šesté na náměstí ve Valašském Meziříčí. První etapa obsahovala dvojici rychlostních zkoušek Špičky a Helfštýn, jenž se jely shodně dvakrát. Po prvních dvou průjezdech patřila posádce zeleno-černo-bílého Mitsubishi 34. pozice. Druhý průjezd Špičkami byl kvůli špatně zpočítanému harmonogramu zrušen a po druhém průjezdu Helfštýnem patřilo Patrikovi s Richardem 30. místo celkového pořadí. Nastaly ovšem zmatky při příjezdu do servisu a taktéž ohledně uzavřeného parkoviště, které nakonec vůbec nebylo. „Do první rychlostní zkoušky už jsme startovali za tmy. Ještě před startem prvního průjezdu Helfštýnem jsme museli dolaďovat světelnou rampu. Byli jsme také přijemně překvapeni z fungování auta. Jediný problém jsme měli na RZ Špičky, kde jsme přímo v obci Špičky dělali hodiny. Helfštýn byl pěkný a docela nám i sedl. Akorát jsme měli menší krizovku v levém odbočení na šotolině, kdy jsme málem trefili plot,“ říká patrik Rujbr. Spolujezdec Richard Nesvadba se také vrací k problémům s organizací soutěže. „Byli jsme hodně překvapeni harmonogramem, když jsme ho viděli. Bylo hned jasné, že hlavní pole dojede „poháristy“. Při návratu do servisu jsem se docela naběhal, protože časové kontroly a příjezdové cesty do servisu byli totálně ucpané.“
Druhou etapu provázelo velmi pěkné a příjemné slunečné počasí. Na posádku Rujbr – Nesvadba čekalo osm rychlostních zkoušek. Po dvou průjezdech rychlotní zkouškou Puntík, Odry a jedním průjezdem polookruhouvou zkouškou Juřinka patřilo Patrikovi s Richardem 25. místo celkového pořadí, když sváděli pěkný souboj s Navrátilem a bratry Lapdavskými na vozech S2000. „Byli jsme i rádi, že jedeme časy jako bratři Lapdavští. Byl to týmový souboj, protože stejně jako nám, tak i Lapdavským servisuje vůz tým Apid Racing, takže to pro nás byla otázka cti, je porazit, což se nám nakonec i podařilo,“ říká k napínavému týmovému sobouji Patrik Rujbr.
Do cíle soutěže už zbývaly odjet dva průjezdy výrazně pozměněným testem Santov a také druhý průjezd Juřinkou. Jeden čas v první dvacítce a dva časy na hranici první dvacítky. Tyto časy znamenaly posun před Jirku Navrátila i Lukáše Lapdavského a posádka KRTZ Racing Teamu nakonec vybojovala celkové 22. místo a ve třídě 3 to bylo 12. místo. „Apid Racing je tým na profesionální úrovni a je radost s nimi spolupracovat,“ říká Richard Nesvadba a ještě se vrací k polookruhovým zkouškám: „Já nejsem moc velkým příznivcem okruhových zkoušek, protože se člověk může snadno splést, ale po prvním průjezdu Juřinkou a Santovem jsem si nakonec oddechl, že jsem to spočítal správně a rozpis máme dobře napsaný. Je také vidět další posun v technice a v Patrikově jízdě. S výsledkem jsme víceméně spokojeni. V týmu panuje spokojenost a doufám, že budeme pokračovat v nastaveném trendu. Na závěr bych chtěl poděkovat všem sponzorům, fanouškům, týmu a mechanikům za úžasnou atmosféru a za mě i za Patrika bych chtěl popřát Michalu Ernstovi brzké uzdravení a co nejrychlejší návrat do soutěžního vozu.“
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.