V osmém závodě letošní sezóny se oběma vozům ruského týmu SMP Racing podařilo vyhnout jakýmkoli kolizím a v pořádku dojet do cíle. Šance na konečné 5. místo v letošní sezóně je velmi reálná.
Ruský tým SMP Racing přijel do Šanghaje s cílem upevnit průběžnou 5. pozici v letošním ročníku vytrvalostního mistrovství světa. Oběma vozům se však v kvalifikaci moc nedařilo a startovaly až ze 4. řady.
Pro okruh Shanghai International Circuit je charakteristický velmi hrubý asfaltový povrch a zejména hodně náročné pravé zatáčky, vlivem čehož zde nejvíce trpí levá přední pneumatika. Do závodu proto obě posádky vyjely s odlišnou strategií. Posádka #27 (Michail Aljošin, Nicolas Minassian, Maurizio Mediani) měla za úkol využít rychlosti prototypu BR01 a snažit se nejen v zatáčkách, ale především na rovinkách vytěžit maximum bez ohledu na opotřebení pneumatik, proti tomu druhý vůz #37 (Kyrill Ladygin, Viktor Shaitar, Vitalij Petrov) se měl naopak snažit v maximální možné míře pneumatiky šetřit. Pravidelně by zajížděl pouze k výměně levého předního kola a ostatní pneumatiky by tak byly schopny vydržet dvojnásobnou porci okruhů. Tím by posádka dosáhla výrazného zkrácení času potřebného k zastávkám u mechaniků, což by umožnilo vozu #37 posouvat se pořadím vpřed. Tato strategie vycházela z pravidla, při kterém smí při zastávce v boxovém stání před garáží na voze pracovat maximálně 4 mechanici a při výměně pneumatik se smí použít jen jedna vzduchová pistole.
Obě posádky se pevně držely stanovené strategie, ale plán se přesto nepodařilo zcela naplnit. Všechny pitstopy se udály bez sebemenších problémů, jednotlivé stinty proběhly čistě, bez žádných kolizí, ale byť oba prototypy dojely v pořádku do cíle závodu, stačilo to pouze na šestou (#27) a sedmou (#37) pozici.
Díky tomuto výsledku se sice obě posádky týmu SMP Racing propadly průběžným pořadím šampionátu na 7. resp. 8. místo, ale jejich ztráta na 5. pozici (ESM #30) je minimální. Průběžné šesté místo patří sice týmu Strakka Racing (66 bodů), ale tento tým z letošního šampionátu již předčasně odstoupil právě před čínským závodem. Před posledním letošním závodem v Bahrajnu na soupeře ztrácí 3 (#27) resp. 10 (#37) bodů. Vše je tedy ještě otevřené a rozhodovat se bude až za 10 dnů v ostrovním království v Perském zálivu.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?