Škoda Citigo je malý městský automobil, který vyniká především svou prostorností a skvělou manévrovatelností. Zkrátka ideální společník do města a na příměstské dojíždění, od kterého nečekáte žádné velké sportovní ambice. A nejspíš právě proto si ho lidí z Darkside Development vybrali jako základ pro svůj extrémní Sleeper.
Tahle unikátní přestavba už sice není žádná horká novinka, teprve před pár dny se s ní však její britští autoři vydali na slavný německý okruh Nürburgring, kde je vyzpovídal YouTuber Misha Charoudin. A kromě rozhovoru a prohlídky vozu došlo i na dvě ostrá kola na Ringu, během kterých Misha auto rozhodně nešetřil.
Pojďme ale přeskočit záběry z kabiny na začátku videa a podívejme se na samotnou techniku. Tím nejzajímavějším na celém voze je bezesporu motorový prostor, který kompletně vyplňuje 2.0 litrový naftový motor z modelu Golf. Ten má standardní výkon okolo 140 až 170 koní, v tomto případě se však podařilo výkon našponovat až na 360 koní a 600 Nm točivého momentu.
Základem pro dosažení takto vysokého výkonu bylo větší turbo, které pochází z BMW. Turbo však nezůstalo sériové, ostatně snad jako žádný komponent v motorovém prostoru. Aby bylo možné vtěsnat do malého vozu tak velký motor, bylo potřeba všechno upravit a přestavět. Ve výsledku však nechybí ani intercooler nebo olejové chladiče v masce.
Motor z Volkswagenu a turbo z BMW však nejsou jediné díly z jiných vozidel. Dohromady byste se v tomhle extrémním autě dopočítaly komponent z asi 20 různých automobilů. Například převodovka a pohonné ústrojí pochází z první generace Audi TT, díky čemuž dostalo Citigo pohon 4x4 a přední i zadní diferenciál s omezenou svorností.
Kompletní přestavby se samozřejmě dočkal i podvozek, který je plně nastavitelný a dostal i pořádné stabilizátory. Vpředu i vzadu jsou použity masivní brzdy, které pochází z Audi a Porsche. Vzhledem k absenci ABS je však potřeba s brzdami zacházet opatrně. Stabilitu vozu při vyšších rychlostech pak zajišťuje i narychlo vyráběný spoiler, který byl na auto přidán cca den před cestou na Ring. A při jízdách na rovinkách, kde Citigo dosahovalo až 260 km/h, byl jeho přínos evidentní.
Uvnitř vozu je speciální bezpečnostní klec, nechybí závodní sedačky, vícebodové bezpečnostní pásy, hydraulická ruční brzda, upravená pozice řidiče, upravená palubní deska a speciální konzole spínačů. Na ní je možné kromě jiného třeba aktivovat vstřikování NOS, nebo deaktivovat pohon všech kol.
Zřejmě nejúsměvnější je však skutečnost, že tohle auto smí legálně na silnice. Tedy minimálně ve Velké Británii, kde prošlo tamní MOT. Tvůrci uvažovali i o žádost na homologaci vozu u TUV, nicméně od toho je všichni zrazují. Stále se však jedná o naprosto extrémní stroj, který dokonale plní svůj účel.
Cílem Darkside Development totiž bylo postavit extrémně výkonný vůz, který však bude navenek co nejméně nápadný. A to model Citigo plně splňuje. Tedy snad jen s výjimkou oken z plexiskla s otvíráním ve stylu závodních vozů a větších kol se sportovními pneumatikami.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.