V Polsku se zrodil dokonalý sleeper, Trabant s vnitřnostmi Audi

Trabant 1,8 Turbo quattro z Polska
Trabant 1,8 Turbo quattro z Polska, foto: Artur Owsiany (Facebook)
ar8 24. listopadu 2015 15:40 | akt. 25. listopadu 2015 13:15
Sdílej:

Nevím o člověku, který by neznal populárního Trabanta 601, jenž disponoval výhradně dvoutaktním motorem. Posléze dostal i čtyřtaktní 1,1litrový motor z Volkswagenu Polo, ale to už se ocital v posledním roku výroby. Jeden polský automobilový fanoušek měl Trabíka tak rád, že mu dopřál „nový lepší život“.

Dvoutaktní Trabant 601 se přestal vyrábět v roce 1990, naopak výroba s čtyřtaktním ústrojím skončila až o rok později. I když už je tomu přes 20 let, stále nabývá na popularitě v Evropě a to možná díky jeho „kouzlu“ a roztomilosti. Tento tmavě hnědý Trabant 601 byl vyroben v osmdesátých letech a automobilový nadšenec z Polska ho zakoupil před 14 lety.

Hned na začátku nahradil jeho 0,6litrový dvoutakt právě modernější 1,1litrovou pohonnou jednotkou z Volkswagenu Polo a záhy i ta byla vyměněna za benzínovou třináctistovku. Poté dokonce Trabby, jak mu jeho majitel říká, dostal i osmnáctistovku či dvoulitr z Golfu GTI. Bohužel o pár let později vlastník Trabbyho havaroval se svým druhým vozem – Audi TT. A v tu chvíli ho napadla nehorázná perverznost, všechny potřebné díly z TT využil právě ve prospěch Trabanta a vytvořil tak unikát.

Takže Trabby dostal zejména 1,8litrový přeplňovaný pětiventilový čtyřválec se sériovým výkonem 225 koní, šestistupňový manuál a také systém pohon všech čtyř kol quattro. Dvoudveřový sedan tak disponoval navýšeným výkonem 270 koní při 5700 otáčkách za minutu (pouze při spalování 95oktanového benzínu) a točivým momentem 369 Nm při 4500 otáčkách za minutu. Takových hodnot bylo dosaženo díky novému turbodmychadlu K04, větším vstřikovačům, modifikovanému sání i výfukovému systému a také seřízení motoru.

Není pak divu, že upravený model z východního Německa zrychlí na stovku za 4,5 sekundy a na dvoustovku dokonce za 15,5 sekundy. Celkem rozdíl, když standardní dvoutaktní Trabík je „na stovce“ za 41,5 sekundy, že? Polák samozřejmě myslel i na zkrocení zlého bakelitu, proto dal na všechna čtyři kola kotoučové brzdy od Audi – konkrétně vpředu o průměru 312 mm a vzadu o 256 mm. Dokonce je Trabby tak moderní, že nabídne i systém ABS a ESP.

Co se týče ostatních úprav, Trabby má 16palcová ocelová kola, která jsou obutá do pneumatik Toyo T1R o rozměru 195/45R16. Dále pak uvnitř je k vidění palubní deska z Audi TT, sportovní volant, sportovní sedačky Bimarco a také bezpečnostní rám. 

Zdroj: adrenalinemotorsport.pl

Témata:
Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?