Nástup elektromobility je vcelku nezastavitelným trendem, kterému se budou muset přizpůsobit jak samotné automobilky, tak země, ve kterých mají automobilky své továrny. A právě Slovensko, ačkoliv se to nemusí zdát, je s automobilovým průmyslem natolik pevně spjato, že již nyní začínají padat otázky, jak si slovenský automobilový průmysl poradí s přechodem na elektromobilitu.
Na Slovensku sice v současné době nepůsobí žádná domácí světoznámá automobilka, ovšem své továrny zde má koncern Volkswagen, KIA, koncern PSA nebo Jaguar Land Rover. O počtu menších společností, které automobilkám dodávají díly, pak ani nemluvíme.
Nejspíš i proto se situací na Slovensku začala zabývat i agentura Bloomberg, podle které přinese přechod na elektromobilitu obrovské "změny" v průmyslu a jednotlivé země i automobilky budou muset reagovat s dostatečným předstihem, aby o výdělečný obchod nepřišly.
Podle Petera Badika, který vlastní společnost provozující 27 dobíjecích stanic na Slovensku, bude přechod na nové technologie a celkově nový průmysl vyžadovat mnoho sil.
Problém by navíc mohl nastat i pro menší společnosti, které dodávají součástky. Klasický konvenční automobil totiž potřebuje cca 20 000 součástek, zatím co elektromobily potřebují ke svému chodu cca 7000 součástek. Trh pro dodavatele se tak poněkud zmenší.
Matjaz Schroll, ředitel oddělení zaměřeného na východní Evropu ve společnosti Franklin Templeton Investments, dodává, že Německo se bude s největší pravděpodobností snažit chránit své dodavatelské společnosti, což by mohlo přivést východoevropské společnosti do potíží., zvlášť pokud nebudou schopny reagovat rychle a pružně.
Někteří analytici přitom dodávají, že různé formy elektromobilů budou během dvou let držet cca 8 procent trhu s automobily. Za 22 let bychom se pak mohly dočkat až 54 procentní převahy ve prospěch elektromobility.
A jak na to jednotlivé automobilky na Slovensku reagují? Volkswagen vyrábí v bratislavské továrně elektrické e-Up již od roku 2013, PSA pozastavilo výrobu továrny na spalovací motory a nyní plánuje výrobu elektrických modelů a britská společnosti Jaguar Land Rover už si na Slovensku zažádala o povolení ke stavbě nového křídla své továrny, tentokrát zaměřeného na výrobu baterií pro elektromobily.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.