Sergio Marchionne, výkonný ředitel koncernu Fiat Chrysler, už podruhé šokoval návštěvníky autosalonu v Detroitu. Poprvé se tak stalo, když potvrdil příchod prvního SUV značky Ferrari na přelomu let 2019 a 2020. Podruhé pak když oznámil, že Ferrari zvažuje stavbu elektrického supersportovního vozu.
Slušný poprask vyvolal Marchionne už jen potvrzením SUV automobilky Ferrari, které by mělo dorazit buď koncem roku 2019 nebo začátkem roku 2020. Ferrari se totiž vozům této kategorie poměrně dlouhou dobu bránilo, nicméně nyní by se rádo postavilo konkurentům, jako je například Lamborghini Urus. Nejspíš i proto Ferrari slibuje, že jejich SUV bude mít stejné jízdní vlastnosti a ovládání, jako klasické sportovní vozy.
Ještě větší zájem však vzbudilo poslední prohlášení, ve kterém Marchionne přiznal, že Ferrari zvažuje i stavbu čistě elektrického supersportu. Podle jeho slov musí automobilka vyřešit ještě několik věcí, než se vydá cestou čistě elektrických automobilů. Zároveň však dodal, že pokud na světě má vzniknout elektrický supersport, Ferrari ho postaví jako první.
Tohle prohlášení je o to překvapivější, že před cca dvěma lety Marchionne prohlásil, že Ferrari bez spalovacího motoru by bylo "obscénním konceptem".
Časy se však mění a spolu s nimi i názory. Ten Marchionneho pak nejvíc ovlivnilo nejspíš představení nového Tesla roadsteru, který by podle slov Elona Muska měl nabídnout akceleraci z 0 na 97 km/h za 1.9 sekund a maximální rychlost cca 402 km/h. O pohon by se měla starat baterie s kapacitou 200 kWh a tři elektromotory. Pokud se Tesle podaří těchto hodnot skutečně dosáhnout, pak by se nový Roadster stal vůbec nejlépe akcelerujícím vozidlem na světě.
K tomu Marchionne dodal, že lidé jsou sice ohromeni tím, co Tesla udělala se světem supersportů, nicméně to je prý dosažitelné všemi. A tím prý nechce nijak podceňovat to, čeho Elon Musk dosáhl.
Největším problémem je podle Marchionneho nejspíš dojezd, neboť elektrické supersporty sice mohou jet rychle, ale moc dlouho jim to nevydrží. Jako příklad pak uvedl Formuli E, kde závodníci musí během závodů střídat vozy. Před představením čistě elektrického sportovního vozu tak prý čeká Ferrari ještě hodně práce.
Slavná italská automobilka by však neměla zahálet, neboť řada jejích konkurentů už na elektrických supersportech pracuje a například McLaren už zkouší prototypy.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?