Vzhledem k zimnímu počasí, které dokázalo zvláště v posledních dnech pořádně potrápit je toto téma více než aktuální. Ať už najdeme své auto pod peřinou sněhu, se zamrzlými skly a nebo dveřmi, všechny tyto situace svádí k jednomu - dostat se alespoň k řidiči, nastartovat, a pak si v klidu automobil řádně připravit k jízdě. Někdo myslí na motor, jiný si chce zase alespoň trochu prohřát interiér. Je to však správně?
V tomto případě si možná dovolíme odpovědět hned na začátku - ani jeden z extrémních případů není správně a pravda se nachází někde uprostřed. Určitě není správné vyrazit okamžitě po nastartování vozidla, zvláště pak ne vyrazit na plný plyn! Chápeme, že v určitých případech (složky IZS jedoucí k zásahu) to jinak nejde, Policie také jistě nebude "dochlazovat turbo" po ostré dálniční honičce, avšak my bychom se ke svým automobilům měli chovat tak dobře, jak jen umíme.
I v letním období se doporučuje dodržet interval mezi nastartováním a zahájením jízdy, která by měla být zvláštně v prvních kilometrech opatrná. V zimě pak vše platí dvojnásob. Olej se prostě musí dostat všude tam, kde je ho potřeba, a celé auto by se mělo prohřát - nejen chladicí kapalina, jejíž teplotu sledujeme na každé přístrojové desce, ale také motorový olej, olej v převodovce, a další.
Tyto kapaliny se však nejlépe (a nejrychleji) ohřejí pouze klidnou jízdou, stání na místě jim v tomto případě příliš nepomůže - právě naopak. Příliš bohatá směs hoří v nízkých otáčkách nedokonale, a také poškozuje ochranný olejový film na stěnách válců. Jak má tedy vypadat ideální studený start?
Důležité je uvědomit si, co nedělat. Spousta řidičů raději nastartují svůj vůz na 10 - 15 minut, než aby museli škrábat okénka či ometat auto. To ale rozhodně správné není. Po nastartování bychom měli odjíždět během půl minuty až minuty. Pokud nám ometení sněhové pokrývky či oškrábání skel zabere minuty dvě, také se příliš nestane. Dlouhému zahřívání auta na místě se však vyvarujte.
První ujeté kilometry by měly být ve volném tempu. Je to jako když se ráno probudíte, také nemůžete hned fungovat na 100%. Chápeme sice, že v určitých případech si klidnou jízdu nemůžete dovolit (např. typický pražský provoz), pokud je to ale jen trochu možné, dopřejte svému autu klid. Důležité je také uvědomit si, že chladící kapalina ohřátá na provozní teplotu (zpravidla 90°C) stále neznamená, že je vaše auto dokonale prohřáté a nyní už ho můžete prohánět pod plným plynem.
Motorový olej se na provozní teplotu ohřívá 2x až 3x déle, než kapalina chladící. Pokud to váš vůz umožňuje, určitě na svém palubním počítači sledujte teplotu oleje. Jakmile dosáhne hodnoty nad cca 70°C, lze ho označit za ohřátý.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.