Ano, chápeme sice vaše argumenty, že téměř každému osobnímu vozu sluší menší světlá výška, ale (pokud pomineme samotnou legalitu takové úpravy) té lze vždy dosáhnout i lepší a vhodnější cestou.
Že jsou vozy s menší světlou výškou atraktivní, dokazuje i několikrát odhalený trend některých automobilek, které pružiny svých vozů na autosalonech stahují, čímž vytvářejí menší mezeru mezi koly a podběhy. Ano, takový výsledek vypadá sice dobře, ale musí se ho dosáhnout správným způsobem.
Tím je například zakoupení pro tyto účely speciálně vyrobených sportovních pružin, nejlépe však kompletní přestavbové sady kombinující nejen sportovní pružiny, ale i k tomu optimálně nastavené tlumiče. V takovém případě dosáhnete ideálních výsledků, na stanici technické kontroly se však můžete dostat do problémů, neboť podle vyjádření Ministerstva dopravy je změna výšky vozidla akt, který je nutné zaznamenat do technického průkazu, a zároveň je potřeba ověřit, zda změnou nedošlo k pozměnění jiných parametrů na vozidle. Úřadům pro tento účel ale nestačí protokol TUV, a žádají o projití takto upraveného vozidla speciální zkušebnou, což je finančně nereálné. Tyto informace jsou ale pouze pro zajímavost k otázce legality, my se vrátíme k tomu nejhoršímu možnému způsobu, jak snížení výšky dosáhnout.
Kolegové z webu Auto Throttle se rozhodli demonstrovat zkrácení pružin na staré Hondě Accord, přičemž výsledky nebyly vůbec překvapující. Při zkrácení pružiny o jeden závit došlo k poklesu výšky o přibližně 1 cm, a přestože by tato změna mohla být pro oko atraktivní, vliv na jízdní vlastnosti a samotné řízení vozu byl přímo fatální. Pružina tím ztratila část své původní charakteristiky, čímž docházelo k propružení „na doraz“ častěji i v místech, kde k tomu dříve nedocházelo.
Dosedací plocha takové pružiny navíc není ideální, může se různě posouvat a lehce něco poškodit. Jednoznačný závěr tedy je, že tento způsob úpravy je nejenom nekomfortní, ale především nebezpečný. Pokud tedy nemáte dostatek financí na kompletní přestavbové sady, je lepší na tento způsob úpravy raději úplně zapomenout.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.