Gunessova kniha rekordů obsahuje mnoho zápisů spojených s automobily. Z tohoto zápisu by si však mohly brát vzor i pneuservisy všude na světě. Tým dobře sehraných mechaniků totiž stanovil světový rekord v přezouvání vozu bez elektrického nářadí, jehož hodnota je těsně pod jednou minutou
Ačkoliv dnešní autoservisy jsou vybaveny různými typy nářadí a vybavení, přezout automobil na novou sadu kol jim trvá poměrně dlouho. Parta nadšených mechaniků z německého servisu Kfzteile24 to však zvládla bez jakékoliv mechanizace, s výjimkou dvou zvedáků, za necelou minutu.
O zápis do Guinessovy knihy rekordů se tato partička pokusila v červnu roku 2015, během závodů DTM (Deutsche Tourenwagen-Meisterschaft) na okruhu Lausitzring. Čas, který potřebovali překonat, měl hodnotu 1 minuta a 23,85 sekund.
Jakmile měli mechanici připravené nářadí a všichni byli na místech, zástupce z organizace Guinessovy knihy rekordů dal povel ke startu a spustil stopky.
V té chvíli se dokonale projevil tréning, kterému mechanici věnovali více než půl roku. Všichni okamžitě sáhli po klíčích na kola a začali uvolňovat šrouby. Jakmile byla zadní kola povolená, dvojice mechaniků zvedla vůz na dvou pečlivě umístěných heverech do vzduchu a vrátila se k výměně kol. Po nasazení nových kol mechanici opět dotáhli šrouby a vůz spustili na zem.
A to celé zvládli bez jakéhokoliv nářadí v rekordním čase 59.62 sekund, čímž starý rekord překonali o více než 24.23 vteřiny. Leckdo by jim sice mohl vyčítat, že kola dotahovali ručně na krev, což samozřejmě není správně. Pokud však jde o stanovení nového světového rekordu, jistě jim to všichni rádi odpustili.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?