Koncern JLR vyvinul dva nové motory, které nabídnou dvě turba a výkon přes dvěstě koní. Nezbývá než zjistit, kdy a které modely ho dostanou, co říkáte?
Konkrétně se jedná o benzinovou jednotku z řady Ingenium, která bude opět kombinovaná s automatickou převodovkou ZF. Na výběr bude verze s pohonem zadních nebo všech kol a podle Jaguaru nový motor vyprodukuje 250 koní a 365 Nm točivého momentu. Krouťák bude dostupný již v pouhých 1200 otáčkách za minutu.
Podle technických dat pak Jaguar F-Pace s novým benziňákem zrychlí z 0 na 100 km / h za 6,8 sekundy na každém kilometru vyprodukuje 163 gramů emisí CO2. To vše se týká verze s pohonem zadních kol. U něj máme počítat se spotřebou 7,1 l / 100 km. Mimochodem, F-Pace nebude jediný vůz, který dostane šanci mít novou jednotku se dvěma turby. To samé čeká modely XE a XF. U nich čekejme zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,3 a 6,6 sekundy.
Snad nejzajímavější novinkou je však další motor, kterým je naftový čtyřválec Ingenium s 240 koňmi. Ten slibuje zkombinovat výkon s nízkými provozními náklady, takže máme pocit, že koncernový agregát 2,0 BiTDI má asi problém. Prakticky se jedná o posílenou verzi 20d, která dostala nové písty, klikovou hřídel a nové vstřikovače paliva. V ceníku se pak bude nacházet pod zkratkou 25d.
Ve standardu čekejme výhradně pohon všech kol AWD a osmistupňovou automatickou převodovku. Zbývá jen uvést, že SUV F-Pace 25d bude umět zrychlit z 0 na 100 km / h za 7,2 sekundy. O něco menší a lehčí sedan XE 25d to zvládne dokonce v čase 6,1 sekundy,
Oba nové motory přijdou začátkem příštího roku a krom toho model F-Pace dostane prvek výbavy známý jako super Dual View technologii. Ten se poprvé ukázal v největším Range Roveru a posádce vpředu umožňuje dívat se na dvě různé věci na středové obrazovce infotaimentu. Řidič tak vidí například palubní údaje a spolujezdec naopak svou oblíbený film díky televiznímu tuneru.
Na lyžování do Alp jezdí kde kdo. My jsme si pro zimní dovolenou vybrali český rodinný ideál v podobě nové Škody Kodiaq. Jeli jsme ve 4 lidech do přibližně 400 km vzdáleného Rakouska. Bohužel sněhu příliš nebylo, takže jsme neměli prostor otestovat pohon všech kol. S jakou spotřebou to plně naložený Kodiaq zvládl?
Na začátku roku 2024 dorazila na trh zcela nová, v pořadí už druhá generace tohoto modelu. Proměnou neprošel jen vzhled karoserie, ale také interiér, přičemž úpravy se dotkly i techniky – konkrétně podvozku a nabídky motorizací. V této recenzi se podíváme na to, zda nová generace skutečně představuje posun oproti svému předchůdci, který už má něco za sebou. Zároveň se zaměříme i na otázku, jak si v přímém srovnání stojí Kodiaq vůči Superbu.