Stanice technické kontroly zažily na začátku letošního roku několik poměrně zásadních změn, které ztížily řidičům průběh samotné prohlídky. Ministerstvo dopravy ale chystá i jeden pozitivní krok. V budoucnu totiž chce rozšiřovat počet stanic, což zajistí řidičům větší komfort. Nepůjde ale o jedinou plánovanou novinku.
Udělit oprávnění k provozování stanice technické kontroly (zkráceně STK) může v současnosti pouze krajský úřad, a to výpočtem na základě počtu registrovaných vozidel v daném správním obvodu. Pokud je podle této rovnice zjištěn dostatečný počet stanic (v současnosti jich je v Česku asi 370), další oprávnění udělena nejsou, a to i v případě nerovnoměrného rozdělení kontrolních míst napříč obvodem. Nyní chce ministerstvo tento způsob změnit.
Trh s provozováním STK by se mohl otevřít konkurenci, alespoň takový návrh úpravy zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, který by mohl vstoupit v platnost už příští rok, ministerstvo připravuje. „Chceme, aby se zvýšil počet stanic technických kontrol tam, kde aktuálně motoristům mohou chybět. STK budou tím pádem dostupnější a objednací lhůty se zkrátí. Díky tlaku konkurence by mohlo dojít i ke snížení cen,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok. Více stanic se může objevit i proto, že auta registrovaná v určitém obvodu vůbec nemusí být v tom samém obvodu provozována, a nemusí tam tedy ani absolvovat technickou prohlídku.
Vedle většího komfortu pro řidiče se touto změnu ministerstvo připravuje také na aplikaci evropské směrnice, kterou mají všechny členské státy povinnost provést do května 2018. Tento unijní předpis také požaduje, aby kontrolu emisí i technickou kontrolu prováděl jeden subjekt. Z trhu tak zmizí samostatné stanice měření emisí (těch je u nás aktuálně asi 1800) a zároveň se rozšíří pravomoci stanic technické kontroly. Pro řidiče tato změna přinese komfort absolvování obou prohlídek najednou a případné zjištěné nedostatky bude moci majitel vozidla řešit ihned a společně.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?