Autonomní řízení automobilů je pravděpodobně nejdiskutovanější a hlavně nejproblematičtější technologií budoucnosti automobilismu. Alespoň z pohledu člověka, pro kterého je řízení automobilů skutečné potěšení. Toto potěšení bude ale pravděpodobně již za několik málo let lidstvu odepřeno.
Je to pochopitelné. Žijeme v době, která klade až přehnaný důraz na bezpečnost. A bylo tak jen otázkou času než se vyskytne otázka: „Opravdu je bezpečné, nechat lidi ovládat několika tunová kovová monstra, které se navíc pohybují vysokými rychlostmi?“.
Již několik let jsou proto vyvíjeny automobily s autonomním řízením. Jednou z automobilek, které se do vývoje těchto vozidel vrhla po hlavě je japonský Nissan. Ten na právě probíhajícím autosalonu v Tokiu představil nový koncept autonomního elektromobilu, který se pravděpodobně stane předobrazem druhé generace oblíbeného Leafu.
Automobiloví nadšenci se při pohledu na tyto automobily vždy otřásli hrůzou a začali odříkávat „andělíčku můj strážníčku“, při čemž se uklidňovali tím, že autonomní technologie se usídlí pouze v městských minivozech. Všechny ale jistě vyděsí prohlášení víceprezidenta Nissanu, Takaa Asami.
Ten bohužel prohlásil v rozhovoru pro britský magazín AutoExpress, že sporťák typu 370Z ani supersport GT-R pravděpodobně v budoucnu nebudou ušetřeny a budou vybaveny autonomní technologií.
Může nás alespoň částečně uklidnit tvrzení generálního ředitele Nissanu, Carlose Ghosna. Ten sice potvrdil přítomnost těchto technologií, zároveň ale zdůraznil, že Nissan nemá v žádném případě v plánu postavit automobil, ve kterém bude řidič pouhým pasažérem, ale bude moci zasáhnout do řízení, nebo ho zcela převzít kdykoli bude chtít.
Každopádně se praví „petrolheadi“ mají rozhodně čeho obávat. Může se totiž lehce stát, že za pár let budeme se slzami v očích vzpomínat na časy, kdy jsme byly řidiči a ne jen pouhými pasažéry nějakého softwaru.
Elektrifikace postupuje a do měst se kromě velkých SUV začínají tlačit i elektromobily výrazně kompaktnějších rozměrů. Hyundai Inster je jedním z nich – čistě elektrický prcek, který vsází na originální design, užitečnou výbavu a kompaktní rozměry usnadňující městské jízdy. Dokáže však obstát i mimo městské prostředí? A jaká je jeho reálná konkurenceschopnost při ceně, která v našem případě přesáhla hranici 800 tisíc korun?
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?