Mezi automobilovými výrobci a státy v současné době graduje boj o novou generaci náplní do klimatizačních systémů. Mercedes se rozhodl vzdorovat, Francie ho trestá.
Francie se rozhodla nezaregistrovat žádný mercedes třídy A, B, CLA a SLK vyrobené po datu 12. června. Fakticky to znamená zákaz jejich prodeje v zemi, neboť neregistrované vozidlo není možné používat a k registraci by muselo dojít v jiném státě. Graduje tak válka o plnivo do klimatizací.
Donedávna bylo zhusta používáno chladivo R-134a (1,1,1,2-Tetrafluoroethan), které bylo považováno za bezpečného nástupce freonových chladiv. U chladiv do klimatizací je přitom podmínka bezpečnosti pro životní prostředí naprosto nezbytná, neboť netěsnosti jsou u klimatizačních systémů běžné.
Zpřísňování limitů na chladiva, která slouží již více než 20 let, proto není až tak podivné. Potíží je, že jediný vyvinutý substitut je chladivo R-1234yf (2,3,3,3-Tetrafluoropropen). Dané chladivo má sice násobně nižší index příspěvku ke globálnímu oteplování a jeho degradace v přírodě je výrazně rychlejší, je ale také násobně dražší. To však není hlavním problémem.
Nové chladivo má totiž bezpečnostní rizika. Na rozdíl od staršího je mírně hořlavé, což však ještě není takový problém. Větším problémem je jeho možná reakce na požár. Při něm může docházet k rozkladu na fluorovodík, který je vysoce toxický. Při styku s vlhkostí se mění na silnou kyselinu fluorovodíkovou. Nebezpečím je zejména zasažení očí a dýchacích cest, které mohou být nevratně poškozeny.
Fluorovodík sice může vznikat i z chladiva R-134a, avšak podle testů Mercedesu je riziko u nové generace chladiv vyšší. Z tohoto důvodu odmítl do svých vozů nové chladivo dávat. Německé úřady mu udělily výjimku, kterou však jiné státy, v čele s Francií, odmítají akceptovat. Vše tedy nyní bude muset rozhodnout Evropská komise, která může výjimku shledat nelegální a dožadovat se jejího zrušení.
Pravděpodobně tak nezbývá čekat až na další generaci chladících plynů. Jako nejnadějnější se jeví R-744, což je kód pro běžný oxid uhličitý. Jeho výhodou je běžná dostupnost a bezpečnost daná mimo jiné tím, že je to plyn běžný v atmosféře. Přitom nehoří, naopak oheň spíše dusí, a nerozkládá se na nebezpečné produkty. Potíží však je, že jeho zavedení znamená pro automobilky obrovské investice. Zatímco R-1234yf lze použít do klimatizačních systémů bez větších úprav, R-744 si vyžádá velmi značné změny v konstrukci klimatizací. Vzhledem k tomu, že taková změna je z hlediska uživatele jen těžko postřehnutelná, jde o těžko odůvodnitelnou investici. Za oxid uhličitý také nelobbují žádné natolik silné koncerny, jako jsou Honeywell a Du Pont, výhradní výrobci chladiva R-1234yf. Nasazení bezpečného R-744 je tak v nedohlednu...
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?