Mazda v Paříži ukáže nový model 6 ve specifikaci pro Evropu. K dispozici bude také výčet dostupných výbav, přičemž tu bezpečnostní část má obstarat systém i-ActivSense.
Mazda 6 v tomto ohledu nepřináší nic nově převratného, avšak celý systém uvádí v zajímavém balíčku, který obsahuje devět elektronických bezpečnostních systémů. Hned tři typy senzorů přitom hlídají prostor před vozem, ten je tak monitorován jak radarem, tak i lasery a kamerou pracující ve viditelné části spektra.
Boky jsou hlídány mikrovlnným radarem, který spolupracuje s Rear Vehicle Monitoring, tedy systémem monitorujícím mrtvé úhly.
přední mikrovlnný radar využívá aktivní tempomat, zde pojmenovaný Mazda Radar Cruise Control. Forward Obstruction Warning je zase systém, který dovede rozpoznat překážku v dáli a v případě kolizní situace na ni upozorní řidiče. V případě blížící se nehody je aktivován systém Smart Brake Support, který dovede i samočinně brzdit. Funguje od rychlosti 15 km/h do 145 km/h.
Zajímavé je doplnění tohoto systému o Smart City Brake Support. Ten funguje naopak do rychlosti 30 km/h a pracuje na jiném principu - využívá laserové detekce. Tatáž detekce je určena také pro systém kontroly akcelerace, který nedovolí dupnout na plyn, je-li před řidičem překážka. Funguje však jen u automatických převodovek a má tak zabránit mylnému sešlápnutí plynového pedálu namísto brzdového.
Kamerový systém je určen pro sledování jízdních pruhů, tedy Lane Departure Warning System. jeho úkolem je však také sledování prostoru před vozidlem pro účely High-Beam Control System, tedy systému samočinného přepínání mezi dálkovými a tlumenými světlomety. Díky adaptivním světlometům Adaptive Front-lighting System by měl být zajištěn stále dobrý výhled.
Které systémy budou dodávány sériově a které za příplatek, se pravděpodobně dozvíme až s příchodem kompletního ceníku pro tuzemský trh.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.