Na francouzském okruhu Paul Ricard nedaleko Marseille pokořily pneumatiky Dunlop nový povrch.
Dunlop zde uspořádal vůbec první testování mokrých pneumatik, na němž se sešly nejlepší týmy z MotoGP, Superbiků a vytrvalostních závodů motocyklů. Během dvoudenního programu měly možnost na trati poprvé vyzkoušet mokrou pneumatiku využívající technologii více směsí.
Testování následovalo po velmi úspěšné sezoně. Dunlop získal světové tituly ve vytrvalostních závodech, v seriálu mistrovství světa silničních motocyklů v kubaturách 125 a 250 cm3 a řadu národních titulů ve třídě superbiků a supersportů od Austrálie až po USA.
Tento test svedl dohromady vítězný francouzský tým SERT (Suzuki Endurance Racing Team), tým Tech 3 Yamaha z MotoGP a tým Airwaves Ducati British Superbike. Všichni si užívali vymožeností mnohamilionového okruhu Paul Richard HTTT (High Tech Test Track), na němž se daleko častěji prohánějí monoposty F1 a závodní vozy pro Le Mans.
Jezdci týmu SERT Vincent Philippe a Matthieu Lagrive a jezdci Julian Costa, Leon Haslam a Gregorio Lavilla v barvách Airwaves Ducati za dva dny stihli vyzkoušet celý kamion testovacích pneumatik Dunlop a získali důležité informace pro další vývojové práce. Nový jezdec Tech 3 Yamaha Sylvain Guintoli testoval Yamahu M1 pro MotoGP pouze první den, druhý den po pádu, při němž si vykloubil klíční kost, se už na trati neobjevil.
Na testech byl osobně přítomen Motorsport Manager Dunlop Jeremy Ferguson. Nigel Nock, hlavní analytik pokročilého inženýrství, komentoval značné množství práce, které toto testování přineslo, následovně: "Přivezli jsme 49 různých specifikací nové zadní mokré pneumatiky. K tomu si přidejte šest variant přední pneumatiky, takže jsme hodnotili přes 50 nových pneumatik."
Jezdci během dvou dnů dohromady najezdili více než 500 kol (1700 km) a posbírali množství dat, jež byla načtena ze speciálních GPS zařízení vyrobených ve spolupráci s experty v oblasti záznamu dat z 2D. Nasbírané informace budou analyzovány sedmi týmy japonských a evropských inženýrů, včetně specialistů na směsi a konstrukci, kteří se rovněž testu zúčastnili.
Hlavním bodem vývoje byla směs a její průkopnické použití na mokré pneumatice. Nový vývoj sleduje trend, který se už osvědčil na slickách, kde se nachází více než pět různých směsí v běhounu pneumatiky, jež má splňovat charakteristické požadavky závodních okruhů.
Tým inženýrů experimentoval s několika dezény běhounu, ale hlavně se zaměřil na vlastnosti pneumatiky na osychající trati. Za těchto specifických podmínek se totiž dá závod často vyhrát, nebo ztratit.
Skvělý okruh Paul Richard HTTT byl pro takový test ideálním místem. Stisknutím tlačítka uvedete do činnosti rozsáhlý zavlažovací systém, jehož trysky po celé délce 3,3km okruhu simulují různou intenzitu deště. Ten byl vybrán ze 180 možných variant, které tento testovací komplex nabízí.
Jeremy Ferguson vysvětluje, proč si Dunlop vybral právě Paul Richard HTTT. "Zkoušet mokré pneumatiky během klasického testu nebo při závodním víkendu je obtížné, vždycky totiž čekáte na správné počasí. Podmínky se ale mění minutu od minuty a vědecké porovnání nebo analýza výsledků je prakticky nemožná. Tady můžeme naprosto kontrolovat a opakovat dané podmínky. Můžeme opakovaně testovat na zcela mokré nebo téměř suché trati. Dunlop se angažuje ve více závodních kategoriích než kterýkoli jeho konkurent a ve všech chce vývoj stále posouvat kupředu. V letošním roce investoval sedmimístnou sumu do vybudování nové generace výrobní technologie ve své centrále pro motorsport ve Fort Dunlop v britském Birminghamu. Tyto testy byly součástí pokračování programu zaměřeného na udržení dlouhotrvajících úspěchů v seriálu mistrovství světa silničních motocyklů a ve všech dalších kategoriích motocyklových závodů." GoodYear Dunlop Europe
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).