Lamborghini odhalilo první detaily prvního hybridního supersportovního vozu HPEV (High Performance Electrified Vehicle) s kódovým označením LB744. To sází na zbrusu nový atmosférický motor V12 o objemu 6,5 litru a trojici elektromotorů.
Vůz pohání atmosfericky plněný 6,5litrový motor V12 umístěný uprostřed, který doplňují tři elektromotory, z nichž jeden je integrován do nové dvouspojkové osmistupňové převodovky. Ta je uložena příčně a nachází se až za spalovací motorem. V místě, které byl od dob Countachu kardan mířící k předním kolům, je nyní lithium-iontová baterie pro pohon elektromotorů.
Elektromotory zvyšují výkon při nízkých otáčkách a dokáží také proměnit nový LB744 v čistě elektrický vůz, čímž se sníží celkové emise CO 2 o 30 % ve srovnání s Aventadorem Ultimate.
Nový dvanáctiválec
Nový motor L545 má objem 6,5 litru a je nejlehčím a nejvýkonnějším dvanáctiválcovým motorem, jaký kdy Lamborghini vyrobilo. Celkově váží pouhých 218 kilogramů: o 17 kilogramů méně než jednotka Aventador. LB744 se vyznačuje motorem otočeným o 180 stupňů ve srovnání s uspořádáním Aventador. Motor V12 má výkon 825 koní při 9250 otáčkách za minutu. Maximální točivý moment motoru je 725 Nm při 6750 ot./min. Dodejme, že výkon motoru je 128 koní na litr obejmu, což je nejvyšší výkon v historii dvanáctiválcových motorů Lamborghini.
Elektrický pohon všech čtyř kol
LB744 si zachovává jednu z nejsilnějších tradic Lamborghini: pohon všech kol. Kromě spalovacího motoru, který zajišťuje výkon zadním kolům, nyní debutuje dvojice elektromotorů na přední nápravě, z nichž každý dodává trakci jednomu z předních kol. V osmistupňově dvouspojkové převodovce je umístěn také třetí elektromotor, který může dodávat výkon zadním kolům v závislosti na zvoleném jízdním režimu a podmínkách.
Kombinovaný točivý moment spalovacího motoru a tří elektromotorů nabízí úrovně výkonu, které jsou jedinečné i na poměry supersportovních vozů. 725 Nm vyprodukuje spalovací motor a po 350 Nm každý z předních elektromotorů. Celkově pohonná jednotka poskytuje kombinovaný maximální výkon 1015 koní.
Dva elektromotory vpředu jsou olejem chlazené jednotky s výjimečným poměrem hmotnosti a výkonu: 18,5 kilogramu vážící motor má výkon 110 kW a točivý moment 350 Nm. Kromě dodávání výkonu předním kolům mají motory také funkci vektorování točivého momentu, která optimalizuje jízdní dynamiku a rekuperuje energii vyrobenou při brzdění. Při jízdě čistě na elektřinu je z Lamborghini předokolka.
Lamborghini LB744 je vybaveno lithium-iontovým akumulátorem s kapacitou 3,8 kWh, na kterou je možné ujet až 10 km. Vůz je vybaven integrovanou nabíječkou o výkonu 7 kW, kterou lze nabít baterie za pouhých 30 minut. Lze jej také dobít při rekuperačním brzdění z předních kol nebo přímo z motoru V12 za pouhých šest minut.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.
Xiaomi, známý především jako výrobce mobilních telefonů a elektroniky, se loni odvážně pustil do automobilového průmyslu se sedanem SU7. Jeho ambice ale nezůstaly u prvního kroku – brzy následovala prémiová verze Ultra, která se právě dostala do prodeje. Nový model překvapil trh svou výrazně nižší cenou, než se původně očekávalo.
Společnost Nissan potvrdila, že k 1. dubnu letošního roku skončí ve funkci generálního ředitele Makoto Uchida. Jeho nástupcem se stane Ivan Espinosa, dosavadní ředitel plánování, který se tímto krokem stane čtvrtým generálním ředitelem společnosti za posledních osm let.
Po delší době se do našeho testu dostala čtvrtá generace Škody Octavia v oblíbené konfiguraci s dvoulitrovým turbodieselem o výkonu 110 kW a automatickou převodovkou DSG. Oproti verzi před modernizací přináší osvěžený design, nové motorizace, lepší infotainment a pár dalších detailů. Je dieselová verze optimální volbou nebo má smysl sáhnout spíše po levnější benzínové variantě 1.5 eTSI s totožným výkonem?
Audi A6 e-tron, čistě elektrická verze, byla loni v létě jedním z nových přírůstků do portfolia, ale to neznamená konec spalovacích motorů. K elektrické variantě se nyní připojuje nový model A6 Avant, který stále využívá tradiční naftové a benzínové motory. I když je vybaven mild-hybridním systémem, stále patří k nejtradičnějším pohonům, které si můžete pořídit v segmentu prémiových vozů.