Policie České republiky si včera nadělila pěkné dárečky k Vánocům, které dostala od tuzemské automobilky. Bohužel už ne tak hezké dárečky v tom vidíme my, motoristé. Během včerejšího dne proběhlo v Zákaznickém centru Škoda Auto v Mladé Boleslavi předání 50 civilních Octavií a 3 civilních Superbů. Na kterých silnicích je můžeme potkat?
Padesátka civilních Octavií byla pořízena pro skrytý dohled a zvýšení bezpečnosti silničního provozu, neboť přece dle slov Policie ČR je častým prohřeškem a důvodem dopravních nehod vysoká rychlost. Proto se Policie ČR rozhodla pro nákup zmíněných vozů s inovativní měřicí technikou, jejíž součástí je také naprostá novinka – skrytá zástavba majáků nové generace. Díky ní se zlepšila viditelnost výstražného zařízení a hlavně policistům odpadá povinnost umístění majáku na střechu vozu.
Všechny objednané Octavie třetí generace mají pod kapotou přeplňovaný benzínový čtyřválec 1,8 TSI o výkonu 180 koní, který spolupracuje se šestistupňovou automatickou převodovkou DSG a přenáší tak veškerou sílu na všechna čtyři kola. Co se týče trojice Superbů, doplní současný policejní AUTOTEAM a zaokrouhlí se tak počet těchto speciálů na rovných čtyřicet.
A jaké má policejní Octavia vlastně vybavení? Například nejnovější typ měřiče rychlosti, který dokáže měřit během jízdy, ale i při stání. Dále pak nezávislý kamerový systém, jenž bude pořizovat fotografie z protiprávního jednání a ty budou následně použity jako důkazní materiál. Také umí přečíst registrační značku a následně vyhledat, zda vůz není v evidenci odcizených vozidel či s ním nebyla spáchána nějaká trestní činnost. Součástí vozů jsou i nápisové cedule, které mají za úkol informovat řidiče v silničním provozu, například varování před dopravní nehodou.
Slavnostního předání v Mladé Boleslavi se zúčastnil policejní prezident brigádní generál Tomáš Tuhý, ředitel služby dopravní policie plk. Tomáš Lerch, ale také ekonomický náměstek Ministerstva vnitra, Jiří Zmatlík. Policejní prezident řekl k této události následující: „Jde o první plošnou obměnu služebních vozidel s měřicí technikou pro skrytý dohled nad bezpečností silničního provozu od roku 1994, kdy byla obdobná vozidla vůbec poprvé pořízena a jsou financována z Fondu zábrany škod.“
Všechny dodané Octavie jsou určené pro jednotlivé dopravní inspektoráty napříč Českou republikou, to znamená, že nebudou jezdit po dálnicích, nýbrž po silnicích I., II. a III. třídy. Na dálnicích hlídají bezpečnost provozu již dříve pořízené Passaty a Superby. Celkem bylo objednáno 88 civilních vozů, čili zbylých 35 kusů bude prý dodáno do konce června roku 2016. Padesátka speciálních vozidel s policejní výbavou byla pořízena za téměř 66,5 milionů korun.
Zdroj: policie.cz, skoda-auto.cz a Týdeník Policie
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.