Mazda představila na domácím trhu novou edici svého modelu MX-5 s označením RS.
Do sportovna naladěná MX-5 má apelovat na jízdních nadšence, takže je vybaven celou řadou vylepšení. Nechybí vyztužená karoserie, motorový prostor, silnější brzdy a sportovní tlumiče Bilstein.
Interiér dostal několik změn, protože je vybaven sportovními vyhřívanými sedadly Recaro s kuží Nappa. Dále je zde umístěno devět reproduktorů audiosystému Bose a vůz má i "zvukový zesilovač", který oživuje zvuk motoru. Ve výbavě nechybí ani systém varování při opuštění jízdního pruhu a nebo systém pro sledování vozidel ve slepém úhlu.
O pohon se postará 1,5-litrový čtyřválec SKYACTIV-G, který se nabízí 131 koní a 150 Nm točivého momentu. Ten je spojen se šestistupňovou manuální převodovkou. Nová Mazda MX-5 RS je v současné době na prodej zatím v Japonsku a jeho cena začíná na 3,1968 milionech jenů.
Segment ostrých hatchbacků neboli „hot-hatchů“ mám velice rád. Jedná se o dostupné vozy s levným servisem, které řidiče baví při každé jízdě a zároveň se s nimi dá jezdit i každý den po městě. V posledních letech jsou bohužel téměř vyhynulým druhem – mluvím například o hravé Fiestě ST, precizním Hyundai I20 N, ale i o Renaultu Clio RS, Peugeotu 208 GTI či VW Polo GTI. Je nová Škoda Fabia 130 autem, které zaujalo místo po těchto legendách?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval Superb s benzinovým dvoulitrem 2,0 TSI o výkonu 150 kW. Na papíře možná nepůsobí tak působivě jako vrcholná verze s pohonem všech kol, ale právě během běžného provozu ukazuje, proč by mohl být pro většinu zákazníků tou nejlepší volbou.